20.05.2020

Kipiący mózg. Paskudne robale


Książki ukazujące się w serii Monstrrrualna erudycja przeznaczone są dla samodzielnych ciekawych świata dzieci w wieku szkolnym, które chcą wiedzieć więcej, by zaskoczyć nauczyciela, znać takie fakty, które czasem są pomijane w książkach dla dzieci. Każdy kto nudzi się długą fabułą, będzie zaskoczony, że można pisać książkę w taki sposób. Krótkie zaskakujące tytuły rozdziałów, testy, komiksy, pytania do czytelnika, tabele z rozbrajającymi rysunkami, humor na każdym kroku, a czasem nawet pułapki informacyjne (czytasz, myślisz wow, naprawdę? po chwili okazuje się, że to żart:). Trzeba więc uważnie czytać, uśmiechać się, przyswajać, sprawdzać na testach, i zwyczajnie chłonąć.

Kipiący mózg to porcja wiedzy nt. tego, co w naszej głowie. Podzielona na wyjaśnienia dotyczące budowy mózgu, poszczególnych części odpowiedzialnych za zmysły, naukę, uczucia, specjalistów, którzy zajmują się skomplikowaną pracą mózgu, jak działają urazy, koszmary. Fakty (np. przez mózg przepływa 750 ml krwi w ciągu jednej minuty! za świadomość myśli i uczuć odpowiada cała kora mózgowa, choć zdarzyło się pewnemu bramkarzowi po utracie przytomności obronić piłkę), ciekawostki, sekrety zwojów mózgowych, dawne teorie dotyczące działania mózgu, zmyślne zmysły, bez których życie "byłoby podobne do siedzenia w zamkniętej szafie". Sposoby na uśmierzanie bólu, czyli wysyłanie do mózgu sygnałów zagłuszających (masowanie stłuczenia, przykładanie lodu). Fenomen zapamiętywania, czytania, mówienia i wyjaśnione skomplikowane działanie mózgu, różnorakie wykorzystywanie tych samych ośrodków mózgu przez płeć męską i żeńską. Funkcje oszałamiającej dopaminy i rozsądnej serotoniny.


Paskudne robale to ponad 120 stron fascynujących ciekawostek z życia najpaskudniejszych robali na świecie. Z podziałem na brzydkie, ohydne, mordercze mrówki, przereklamowane pszczoły, paranoidalne pająki. Trzeba przyznać, że autor z dystansem odnosi się do świata wszechobecnych brzydactw, stara się przekonać czytelnika, że ponad milion gatunków małych stworzeń żyje dookoła nas i trzeba się mieć na baczności. Radzi trzymać książkę z dala od dorosłych, by móc ich zaskoczyć absolutnie naukowymi faktami. A fakty te czytają się same. Fabuła jest tak umiejętnie podzielona, zilustrowana, że z dużym zaciekawieniem i fascynacją czytelnik wchodzi w świat skorków, chrząszczy, karaczanów, ważek, pająków, ślimaków, pareczników. Poznaje akta dżdżownic, ślimaków czy krocionogów. Rozwiązuje testy, daje się zaskoczyć odpowiedziami. Poznaje świat podwodny, podziemny, owadzie rekordy, a nawet propozycje eksperymentów (np. jeść jak mucha przez gąbkę i słomkę). 



Kipiący mózg. Monstrrrualna erudycja
tytuł angielskiego oryginału: Bulging Science. Horrible Science 
Nick Arnolds
ilustracje: Tony De Saulles
tłumaczenie: Renata Kopczewska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2020
liczba stron: 160
Paskudne robale. Monstrrrualna erudycja
tytuł angielskiego oryginału: Ugly Bugs. Horrible Science
Nick Arnolds
ilustracje: Tony De Saulles
tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2020
liczba stron: 128

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...