2.01.2020

Widziałem pięknego dzięcioła



Michał, który ma 8 lat i żyje w 1939 roku otrzymuje na wakacje pracę domową: każdego dnia ma zapisać jedno zdanie w zeszycie. Pod takim warunkiem otrzymuje promocję do klasy drugiej. 

Mimowolnie powstaje skromny pamiętnik dziecka, który cieszy się ze wspólnych chwil spędzanych w Warszawie z rodzicami, bratem, babcią i dziadkiem. Na jego oczach dzieją się historyczne wydarzenia i pierwsze naloty samolotowe podczas drugiej wojny światowej. Autor tych krótkich zdań żyje do dziś. Zapisy jego zostały zamieszczone w postaci reprodukcji oryginalnego zeszytu, w wydanej książce wydawnictwa Dwie Siostry. Przejmująca zmiana w życiu bohatera dokonuje się na oczach czytelnika. Z kolorowych pełnych wrażeń i bliskości najbliższych pierwszych dni wakacji, wycieczki samochodowej, obserwacji natury, otoczenia, kolorowego dzięcioła i dużej zielonej liszki, pracy w ogródku z babcią, otoczenie przybiera coraz cięższe barwy. Atmosfera staje się napięta, trudna i smutna. 

Pamiętnik został uzupełniony malarskimi ilustracjami Ali Bankroft. Delikatnie i z wyczuciem pokazuje zmianę nastrojów, chowanie się przed samolotami i hałasem armat. Ciemne chmury nad miastem, zrucanie bomb, chleb wydawany na kartki to zapowiedź "okropnego boju".




Widziałem pięknego dzięcioła
Michał Skibiński
ilustracje: Ala Bankroft
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019
liczba stron: 128

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...