15.01.2020

Takenoko


Dawno dawno temu, ulubieni goście zawitali do nas z tą tajemniczą pięknie wykonaną grą. Z uprzejmości zostawili do grania i testowania, sprawdzania, czy rzeczywiście nic nie można jej zarzucić i miło spędzić przy niej czas.

Klimat japońsko-chińskich sporów minął, Panda- symbol pokoju został przekazany Japonii. Trzeba więc zająć się opieką nad nim, zapewnić uprawę soczystych drzew bambusowych w trzech kolorach, uprawiać ziemię pod okiem cesarskiego ogrodnika, dokarmiać misia. Naturalnie dużo zależy od pogody, słońca, wiatrów monsunowych.

Przy każdym ruchu gracz decyduje, czy budować pole, nawadniać je, posyłać ogrodnika i pod jego okiem uprawiać pędy bambusa, karmić pandę czy dobierać kolejne karty celu. W swojej turze gracz wyrzuca kostką i określa warunki pogodowe, następnie wykonuje akcję i spełnia cel odpowiednio planując swoje ruchy. Kto pierwszy spełni 9 (dla 2 graczy), 8 (dla 3 graczy) lub 7 celów (dla 4 graczy), otrzymuje gratulacje - kartę cesarza z dwoma dodatkowymi punktami, i następuje podliczanie punktów. Kto ma ich najwięcej, wygrywa.Zasady nie są skomplikowane, choć jest ich sporo, to są logiczne, spójne, można je w miarę szybko wytłumaczyć i bez problemu do nich zastosować, rozszyfrowując potem symbole na kartach, własnej planszy i kafelkach pól. Gra się ciekawie, sytuacja na planszy się zmienia, trochę trzeba czekać na decyzje innych graczy i ich ruchy. Pięknie wykonana, elementy do budowania bambusów i figurki ogrodnika i pandy są urocze. Ciekawy jest pomysł budowania wspólnego ogrodu, i uprawiania na nim potrzebnych konstrukcji na użytek pojedynczych graczy i zdobywanych kart. Negatywna interakcja trochę drażni, ale i dodaje smaku, inaczej byłoby to zbyt proste:) 

Gra nominowana byłą do Nagrody Roku 2015 dla najlepszej gry planszowej wyprodukowanej w Polsce.Takenoko
Antoine Bauza 
ilustracje: Nicolas Fructus, Picksel&Yuio
grafika: Julien Jeanroy-Bertrand
tłumaczenie: Remigiusz Bajor
wydawnictwo Rebel, Gdańsk 2014
dla 2-4 osób, wiek 8+, czas grania 40-60 minut
zawartość opakowania: 28 płytek pól uprawnych, 28 zielonych pędów, 26 żółtych pędów, 24 różowe pęd, 20 kanałów nawadniania, 9 usprawnień, 46 kart cel, 4 plansze graczy, 8 żetonów akcji, kość pogody, figurka pandy, figurka ogrodnika, instrukcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...