08.11.2019

Wspaniała planeta Ziemia i jej mieszkańcy


Oto ilustrowany przez Rachel Ignotofsky (znaną z książek o kobietach w sporcie i nauce) przewodnik po planecie Ziemi. Wędrówka przez kolejne ekosystemy, zaglądanie do życia na pustyni, w wodzie i w wysokie partie gór. Przeglądanie map i rysunków, infografiki, które pomagają rozumieć i uporządkować poznaną wiedzę, ciekawostki z zakresu przyrody i jej ochrony. To spora dawka informacji, podana w przyjazny sposób, prostym językiem i przejrzystą grafiką. Taki sposób zdobywania i poszerzania wiedzy, to ja bardzo lubię i rozumiem. Bo kojarzy się bardziej z przyjemną rozrywką niż żmudnym poznawaniem treści.

Albumowe wydanie jest przepełnione treściami i piękną grafiką z dopiskami, dla wzrokowca idealne:) Jasny i zrozumiały podział na kontynenty i wydzielone w nich ekosystemy. Bardzo potrzebna na obecne czasy, by móc docenić to, co Ziemia ma w swoich zasobach, a co koniecznie każdy mieszkaniec planety ma w obowiązku chronić i dbać, by zasobów i piękna pojedynczych ekosystemów wystarczyło na jak najdłużej, i zrozumieć, że nie da się ich zastąpić innymi. By nie psuć związku jaki panuje między rzekami, górami i oceanami, by wiedzieć dlaczego rola lasów jest tak ogromna, a grube warstwy lodów utrzymują odpowiednią temperaturę na Ziemi, i topnienie ich może w znacznym stopniu zmienić świat. Jakie są skutki globalnego ocieplenia dla wód i zakwaszenia oceanów, jak wpływają na wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na pogodę, topnienie czap lodowych.

Z zachwytem przechodzi się do kolejnych rozdziałów, wydzielonych ekosystemów, by kawałek po kawałku zgłębiać jej ukryte bogactwa. Poznawać gatunki kluczowe dla danego ekosystemu i nisze ekologiczne. Autorka przy pomocy szczegółowych delikatnych ilustracji, pokazuje, jak inspirująca może być nauka, historia, ekologia i samodzielne zdobywanie wiedzy. Jak wielka jest rola człowieka, który nieustannie tworzy dla siebie wszelkiego rodzaju udogodnienia, a dzika przyroda wciąż jest od niego niezależna, wciąż serwuje nam to, czego sami pomimo inteligencji i zaawansowanych technologii, zrobić nie potrafimy.

Jak działa ekosystem rzeczny, lasów deszczowych, sekwojowych, tajgi syberyjskiej, gór, pampy argentyńskiej? Jakie występują w nich zależności, gatunki roślin i zwierząt, jaki wpływ mają na otoczenie? Co nowego nadal odkrywają w nich naukowcy? Jak ograniczyć pobieranie z nich bogactw naturalnych, które kiedyś się skończą, z czego zrezygnować, by dbać o naturę i nie nie utrudniać wzrostu roślin i zwierząt? Czy stać nas na to, by iść śladem Ekwadoru, który jako pierwszy wpisał prawa natury do konstytucji, chronić ekosystem "prawem do istnienia, przetrwania, utrzymania i regenerowania w ich naturalnych cyklach życiowych"? Czy po lekturze tej książki łatwiej będzie zrozumieć dziecku, że tak gepard, ryby w rafie koralowej, kurier w Nowym Jorku, jak pies sąsiada czy samochód, wszyscy wirujemy w jednej przestrzeni kosmicznej otulonej cienką warstwą atmosfery, wszyscy składamy się z atomów, czerpiemy energię i budulec ciała z pożywienia. Dlatego każdy powinien tak samo mocno dbać o wspólne dobro.

Wspaniała planeta Ziemia i jej mieszkańcy
tytuł oryginału: The wondrous workings of planet Earth: 
understanding our world and its ecosystem
Rachel Ignotofsky
tłumaczenie: Grażyna Winiarska
wydawnictwo ART Egmont, Warszawa 2019
liczba stron: 128

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...