17.04.2019

Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach, tom 2


"Gorzka czekolada" to seria opowiadań o tym, co najważniejsze w świecie młodych. Popularni polscy pisarze próbują wczuć się w świat trudnego okresu dojrzewania, pisać o emocjach, doświadczeniach, tym, co codzienne i istotne w życiu nastolatków.

Niemal za każdym razem, kiedy czytam opowiadania związane z dorastaniem, jestem lekko przerażona tym, z czym muszą się mierzyć młodzi w obecnych czasach. Mam wrażenie, że moje młodzieńcze lata nie stawiały tak trudnych wyzwań, że było mi łatwiej dorastać, spokojniej, bez pożyczania życia od innych, bez spinania się kto jest w czym lepszy, a kto odstaje, bez puszenia się o status materialny rodziców, bez takiego wyścigu. Niektóre z poruszanych przez autorów tematy przyprawiają o ciarki, budzą silny sprzeciw, że tak nie można, nawet jeśli ma się naście lat.

Pierwszy tom opowiadań stał się bestsellerem. Ten także zasługuje na przeczytanie przez każdego nastolatka i rodzica. Oba tomy powstały z inspiracji i staraniem znanej i rozpoznawalnej w Polsce Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", we współpracy z Prószyński Media. Po każdym z opowiadań pani Irena Kuźmińska - prezes fundacji rozmawia z psychologami (dr Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim) o omawianych sytuacjach, osobowościach młodych bohaterów i ich rodzinach. Rozmowy dotyczą treści opowiadań, pomagają zrozumieć siebie, sytuacje i zachowania bohaterów, dają impuls do głębszych rozmyślań, czasem stanowią poradę, jak poruszać się w trudnym świecie. Czasem naprowadzają na konkretne wartości, którymi warto kierować się w codziennym życiu. Porządkują świat młodego odbiorcy, pomagają mu wgłębić się w siebie, zrozumieć mechanizmy psychologiczne, wyjść na prostą z podstawowymi niezbędnymi wartościami dobra, piękna, szacunku dla innych. Bez zbędnego moralizatorstwa, bo i kto by to lubił i chciał czytać? Wyjaśniają czym są niektóre pojęcia, takie jak np.: asertywność, samoregulacja emocji, manipulacja, mechanizm kozła ofiarnego, maczyzm, inicjacja, przemoc emocjonalna.

Każde opowiadanie to inny temat, każde poważnie traktuje młodego odbiorcę i jego świat, probuje opisać emocje, więzi, wejść w świat relacji szkolnych i rodzinnych. Nie brakuje narracji o miłości (także tej złej, dopuszczającej przemoc), rywalizacji, odpowiedzialności, sztuce akceptacji. Pokazują ile jest osób zranionych wokół nas, ile nadużyć, czasem głupoty i brawury. Napisane prężnym, dobrze skonstruowanym językiem, który czyta się błyskawicznie. Rozmowy wyjaśniające i omawiające procesy psychologiczne, są naprawdę cenne i warte poznania. Są właściwą zachętą do rozmowy, do szukania obok siebie takich sytuacji, do głębszego zrozumienia siebie i innych. Zrozumienie ich być może uchroni młodych czytelników przed przemocą emocjonalną, zastraszeniem, brawurą, byciem dziewczyną do wykorzystania, manipulacją przez internet, dążenia do niemożliwego ideału za wszelką cenę, itp.

Ponad 400 stronnicowy zestaw opowiadań zawiera następujące utwory pięciu polskich autorów:
Katarzyna Ryrych: Gdy rozum śpi…, Młode koty, Pierwsze skrzypce, Dziewczyna Mistrza.
Kazimierz Szymeczko: Wieża ciśnień, Preppers, Tetris, Rycerz na czarnym rumaku.
Katarzyna Majgier: Włoskie wakacje, Życie pożyczone, Wywiad.
Paweł Beręsewicz: Pstryk.
Katarzyna Terechowicz: Droga na południe.




Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach, tom 2
opracowanie zbiorowe: K. Ryrych, K. Szymeczko, K. Majgier, P. Beręsewicz, K. Terechowicz
ilustracje: Anita Głowińska
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2019
liczba stron: 432

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...