30.03.2019

Smok Wawelski


Z tej gry ucieszą się maluchy, najbardziej 3-5-letnie, zachwycą się procesem składania smoka, manewrowania figurkami, by zamoczyć pysk Smoka Wawelskiego w rzece. Rodziców ucieszy fakt, że to gra-zabawka, w dodatku edukacyjna, w pięknym wydaniu, która przede wszystkim uczy legendy, kolorów, ćwiczy spostrzeganie, analizowanie sytuacji (kiedy zdjąć, kiedy dołożyć element), planowanie odpowiednich ruchów dla mechanizmu Smoka-dźwigni.

Warto przed rozpoczęciem pierwszej rozgrywki zapoznać dziecko z legendą, bo przecież seria gier "Legendy Polskie" wydawnictwa Granna ma na celu poprzez granie zapoznawanie najmłodszych z popularnymi polskimi legendami. A ta, mam wrażenie, jest jedną z bardziej znanych i lubianych.Jak grać? Wyjaśniam, bo dołączona instrukcja jest słaba.
Złóż Smoka, ustaw rycerzy na ogonie, ale tak, żeby ich kolory różniły się od zajmowanych pól. Na Smoka, który gnębi gród Kraka obmyśl jakiś plan i pomóż Szewczykowi Dratewce w bohaterskim czynie zwycięstwa nad bestią. A robić to można w następujący sposób:
1. Rzuć kostką z kolorami (przy okazji maluch uczy się ich rozpoznawania).
2. Zdejmij rycerza ze smoczego ogona albo dołóż sztucznego zwierzaka do pyska smoka. Rób to tak, by skłonić Smoka do schylenia i picia wody z Wisły, aż nastąpi wielkie BUM! Uważaj, by nie strącić żadnego rycerza z ogona, wtedy tracisz swoją kolejkę.

Ta gra to super pomysł na zabawę z dzieckiem w szacowanie i analizowanie i słuszne podejmowanie decyzji, gdzie dokładnie i kiedy umieszczać bohaterów legendy. Ponadto wspaniale wykonane elementy mogą posłużyć do animacji, teatrzyku, zabawy z wyrazistymi bohaterami. Wypraski doskonale nadają się do odrysowywania rycerzy, smoka i zwierząt, i sprawiają przy tym dużo frajdy. Dorosły i starszy gracz szybko domyśli się, kiedy dokona się zwycięstwo nad Smokiem. Dla dziecka to miła niespodzianka w przedostatnim/ostatnim ruchu. Podejmuje decyzje co robić ze zwierzęciem albo rycerzem, ale w sumie nie ma to dużego wpływu na końcowy efekt. Gra jest krótka, bardzo delikatna i przyjazna maluszkom (może wygrać ten, w którego rundzie smok upadnie na pysk, mogą wygrać wszyscy a gracz, w którego turze smok upadnie, otrzymuje rękę księżniczki za żonę/księcia za męża). W takiej scenerii legenda zostaje błyskawicznie utrwalona. I uważajcie, smok lubi paluszki Lajkonika (wiadomo, silnie związany jest z grodem Kraka:)Smok Wawelski
autor: Łukasz M. Pogoda
grafika: Maja Barska
wydawnictwo Granna, Warszawa 2019
zawartość opakowania: smok, 6 figurek rycerzy, 6 figurek zwierząt, kostka z 6 kolorami
dla 2-4 osób, wiek 4+, czas rozgrywki ok. 10 minut

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...