14.11.2018

Baśnie dla młodszych i starszych


Klasyczne baśnie w nowej interpretacji z oryginalnymi ilustracjami uzupełnionymi o współczesne wątki, czemu nie? Autorka Zofia Stanecka lubiła w dzieciństwie słuchać baśni opowiadanych jej przez mamę, która zachowywała sedno historii znane i przekazywane z ust do ust, a od siebie dodawała szczegóły, czyniąc każdą opowieść wyjątkową i niepowtarzalną.

Teraz mamy przyjemność zagłębiać się w nowe teksty Zofii Staneckiej oparte na starych znanych motywach baśni opowiadanych na podstawie Charlesa Perraulta, braci Jakuba i Wilhelma Grimmów, Hansa Christiana Andersena, ale z nowymi szczegółami, z nowym przesłaniem, bo czasy się przecież zmieniają. Czerwony Kapturek wędruje przez las ze słuchawkami na uszach.  Baba Jaga zostaje pokonana przez Małgosię sprytnym chwytem za warkocz. Porażająco brzydki a ponadprzeciętnie inteligentny Knyps i oszałamiająco piękna królewna Różyczka potrafią stanąć ponad kanony wyznaczane przez ludzi i pokochać się mimo wszystko. Okrutne siostry Kopciuszka pokonują swoje lenistwo i pracują w sklepie obuwniczym. Księżniczka na ziarnku grochu doświadcza na własnej skórze starej prawdy, że jak sobie pościele, tak się wyśpi i chce spróbować życia z równie znużonym i wybrednym księciem; kanapa to ich główne miejsce dowodzenia/marudzenia.

Nowe interpretacje, dostosowane do współczesnych realiów bardzo przystają i przemawiają do dzieci. Odczarowane z przeszłości, niosą realny przekaz i morał, który dobrze się ma do chwili obecnej. O oryginalnych wersjach można przeczytać we wstępie do każdej baśni, gdzie autorka przytacza najważniejsze informacje o historii powstania, ewolucji tekstu, kolejnych wydaniach, ciekawostkach.





Baśnie dla młodszych i starszych
Zofia Stanecka
ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
wyadwnictwo ART Egmont, Warszawa 2018
liczba stron: 112

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...