8.09.2018

Supernogi stonogi


Kontynuacja gry sprzed lat "Nogi stonogi" (wyd. w 2011 r.). Teraz wzbogacona o fikuśny ogonek, złoty but i bosą stopę, dwie nowe postaci, które pozwalają grać 6 osobom jednocześnie.

Jak grać?
Wybierz jedną płytkę z głową stonogi (w wersji podstawowej używa się płytek z niebieskim kolorem tła). Rzuć 4 kostkami i zdobądź buty dla swojej stonogi. Podejmij decyzję, ile butów (2-4) i w jakim kolorze (żółty lakierek, zielony trampek, niebieski glan, biało-czerwona skarpetka lub czarny kapeć) chcesz zdobyć. Gwiazdka na kostce oznacza dżokera, i zastępuje każdy kolor obuwia. Jeśli wyrzucone kości nie odpowiadają, możesz wyrzucić dowolną liczbą kości jeszcze raz albo dwa (maksymalnie w w ruchu masz prawo do trzech rzutów).

Co jeszcze należy wiedzieć przed rozpoczęciem grania?
- jeśli na stole nie ma płytki z taką liczbą butów, jaką mógłbyś zabrać, możesz wziąć płytkę z mniejszą liczbą butów tego samego koloru;
- jeśli żadna płytka w danym kolorze, który został wyrzucony na kościach nie jest dostępna, w rundzie nie zdobywasz nic:(

Kto wygrywa?
Ten gracz, którego stonoga będzie najdłuższa, czyli będzie miała najwięcej butów.




Ale to nie wszystko. Nowe większe wydanie gry proponuje nowe warianty gry, które można ze sobą dowolnie łączyć. I tak:
-  jeśli gramy w 5-6 osób, dokładamy dodatkowe elementy.
- jeśli gramy w zabieranie butów: przy wyrzuceniu odpowiedniej kombinacji, zabieramy innemu graczowi ostatnią dołączoną płytkę do jego stonogi:) Dobry patent na oswajanie najmłodszych z negatywną interakcją.
- jeśli gramy z płytkami z bosymi stopami, każdy gracz na początku otrzymuje 1 taką płytkę, może ją oddać w dowolnym momencie gry w zamian za czwarty rzut kośćmi. Jeśli nie skorzysta z niej, na koniec otrzyma 1 dodatkowy punkt, tak jak za but.
- jeśli gramy z ogonkami z nogami z 2 butami w różnych kolorach, przed rozpoczęciem gry każdy  losuje 1 odwłok z 10 i trzyma przed sobą zasłonięty, by inni gracze nie widzieli go. Jest to ukryty cel. Jeśli na koniec gry stonoga dziecka ma m.in. buty wskazane na tym zakrytym segmencie, to może go dołączyć do stonogi i zdobyć 2 dodatkowe punkty:) 
- jeśli gramy ze złotym butem, możemy zdobywać dodatkowe buty dla swoich stonóg. Przed rozpoczęciem gry, na płytkach z 4 butami losowo rozmieszczamy płytki ze złotym butem, tyle, ilu jest graczy. Jeśli graczowi uda się zdobyć dany segment i jest na nim złoty but, obie płytki umieszcza przy swojej stonodze. Złoty but daje na koniec 1 punkt.


Supernogi stonogi to gra dla najmłodszych, która zachwyca jakością wydania (ilustracje: Maciej Szymanowicz!, solidne grube płytki, kolorowe kości). Ćwiczy umiejętność podejmowania decyzji, liczenie, odróżnianie kolorów, wyszukiwania tych samych elementów na kostkach i płytkach, szacowanie ryzyka, przewidywanie, obserwowanie ruchów współgraczy. Zasady są proste, do błyskawicznego wyjaśnienia. Dynamiczna, szybka i kolorowa. Dodatkowe warianty doskonale pełnią swoją rolę, urozmaicają i uczą obmyślania strategii, zarządzania losowością.

Supernogi Stonogi
Klaus Kreowski
ilustracje: Maciej Szymanowicz 
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018
dla 2-6 graczy, wiek 4+
zawartość opakowania: elementy podstawowe (4 płytki początkowe z głowami i tułowiem, 15 płytek z butami, 4 kości); elementy dodatkowe (10 płytek z ogonami, 6 płytek ze złotym butem, 6 płytek z bosą stopą, 2 płytki początkowe z głowami i tułowiem, 5 płytek z 4 butami po 1 w każdym kolorze).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...