"Życie mi się przytrafiło".
Sposób opowiadania, pomysł na życie bohaterki, zagłębienie w pojęciach naukowych sprytnie wyjaśnianych na poziomie dziesięciolatka. To wszystko sprawia, że wzięcie do ręki tej książki równa się błyskawiczne jej przeczytanie i niedowierzanie w to, co się dzieje. Nawet jeśli są to trudne zagadnienia z pogranicza fizyki, astronomii, autor radzi sobie z nimi doskonale, a czytelnik czuje satysfakcję z lektury.
Maisy jest bardzo uzdolnioną dziewczynką, prowadzi domowy tryb życia, bez rówieśników, w jej rozwoju naukowym towarzyszy pani Bradbury, która zna odpowiedzi na większość pytań, objaśnia jej prawidłowości rządzące światem i tym, co dzieje się we wszechświecie.
"Żyjemy w nieskończonym wszechświecie, który rozciąga się w każdym kierunku, ma on kształt dzinwego czterowymiarowego pączka i tylko wygląda na bezkresny".
Wcześniej Maisy doświadczyła nauki w ciasnych schematach szkolnego programu, przez innych uczniów nazywana była Geekiem, Robotem, Widziadłem. Teraz ma swój świat, miejsce na doświadczenia, pokój jak statek kosmiczny Doktora Who, który potrafi przenieść ją w czasie i przestrzeni. Maisy właśnie obchodzi swoje dziesiąte urodziny, marzy żeby dostać zestaw potrzebny do budowy małego prywatnego reaktora jądrowego. To dziwne (dla starszej siostry i dla czytelnika także). Początkowo trudno odnaleźć się w jej wizjach, w przechodzeniu od jednego bardziej realnego świata, do drugiego, ciemnego, dziwnie kosmicznego, przerażająco ciemnego, w którym jest cierpienie i krew, ograniczonego do własnego domu wszechświata. Autor do końca trzyma czytelnika w niewiadomej, "ale o co chodzi?" Na koniec zaczynamy rozumieć jej świat, postawę jej starszej bardziej przebojowej i towarzyskiej siostry Lily i taty- projektanta gier komputerowych, po którym córka dziedziczy fach, humor autora.
To książka z gatunku fantasy. Podkreśla istotne we współczesnym świecie wartości (więzi rodzinne, wsparcie rodzeństwa), problemy (rywalizacja i droga do porozumienia "nie nienawidzę cię, wolałabym być podobna do ciebie"), umiejętności (odnajdowania się w nowych nieznanych sytuacjach, bycie innym - ponadprzeciętnym). Wprawia w dobry nastrój, zaskakuje, i pozostaje w pamięci. Wyjaśnia wiele naukowych treści (wstęga Möbiusa, entropia, prędkość światła, Wielki Wybuch i narodziny wszechświata, nicość i czarna materia, Droga Mleczna, schody Penrose'a, itd.).
Nieskończony wszechświat Maisy Day
Christopher Edge
wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018
liczba stron: 160
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz