10.03.2018

Botanicum


"Zrozumienie roślin jest konieczne dla ochrony pozostałych form życia na Ziemi, łącznie z ludźmi, bo bez roślin nie byłoby nas. Rośliny regulują skład powietrza i wytwarzają tlen, którym oddychamy. Dają nam jedzenie i lekarstwa, tkaniny, z których szyjemy ubrania i materiał do budowy domów."

W Animalium byliśmy, długo nie mogliśmy wyjść z tamtego muzeum, a po nim kupiliśmy bilet do Botanicum. Co prawda miałam obawy, czy uda mi się czytać je tak, by zainteresowały moje dzieci, niepotrzebnie, spodobały się, zachwyciły.

Dawałam wybór, do której sali chcą wejść dzisiaj, czy poznać najstarsze rośliny, wodne, czy może największe, wyższe od wieżowca? Czytałam treść ogólną do każdego rozdziału, a potem dzieci wskazywały ilustrację, o której chciały dowiedzieć się więcej, która je zadziwiła, zaskoczyła, zaciekawiła wyglądem.  

Wszechobecne tak bardzo zróżnicowane i niesamowite rośliny, zadziwiają, zdumiewają. Przepięknie zilustrowane (można im się przyglądać bez końca), wspaniale opisane (wchodzisz do sali - przekładasz kolejną stronę i jesteś w nowym miejscu, otoczeniu), wyłuskane najciekawsze informacje, które sprzyjają poznawaniu, zachwycaniu się światem. Do wyboru najciekawsze, najrzadsze, najdziwniejsze, najstarsze spośród 425 tysięcy, których doliczyli się naukowcy. Te, którym dobrze na bagnach, w lodowatych strumieniach, w gorących i wilgotnych tropikach. Kwiaty, drzewa, rośliny zielne, pierwsze rośliny (mszaki, grzyby, porosty, widłaki, skrzypy), te które przystosowały się do nietypowych warunków (sukulenty, mięsożerne, wodne, pasożytnicze), itd. Całe cudowne bogactwo. Polecam.

Botanicum
Kathy Willis
ilustracje: Katie Scott
tłumaczenie: Katarzyna Rosłan
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 
liczba stron: 104

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...