28.02.2018

Wspaniała Gilly


"Życie nie ma niczym być, najwyżej może problemem. ...jest trudne. Nie ma nic lepszego od uporania się z czymś trudnym, prawda?"

Wznowienie dawno powstałej powieści dla młodzieży, skrojonej także na dzisiejsze czasy. Porusza trudne i ważne dla młodego czytelnika tematy. Zbuntowana i uparta 11-letnia bohaterka o bystrym umyśle, silnej woli, umiejętnym dążeniu do postawionego celu" "mieć dom, dom na zawsze, być prawdziwym dzieckiem, nie "przybranym", bez tego okropnego cudzysłowu, należeć do kogoś i mieć kogoś". Oto bohaterka poruszającej serce powieści "Wspaniała Gilly".

Galadriel, bo tak brzmi jej pełne imię, to dziewczyna pyskata, złośliwa, niedostępna, zaczepna, zuchwała. A jednak szybko zyskuje sympatię czytelnika, który kibicuje jej, by plan się powiódł, udało się spotkać z wymarzoną matką, by przestała być traktowana jak zbędny element "podrzucany coraz to komuś innemu". Kiedy trafia do pani Trotter, grubej fanatyczki o jasno postawionych zasadach, gdy poznaje wystraszonego, "stukniętego" Williama Ernesta, kiedy bije chłopaków na boisku, wydaje się, że los jej nie sprzyja. A jednak opanowanie, poczciwość, mądrość pani Trotter, wieloletnie doświadczenie w opiece zastępczej, oraz radość i  beztroska niewidomego czarnoskórego sąsiada - pana Randolpha, niewzruszoność i rozgniewanie panny Haris "jakby omotanej niewidzialnymi zasłonami", sprawiają, że pancerz, którym Gilly ochraniała się do tej pory, zaczyna powoli pękać. Coś gdzieś zmiękło, coś dotknęło jej serducha.

Nie ma tu happy endu. Problemy nie znikają. Gotowej recepty na życie nie ma. Bohaterka co prawda spotka matkę, po raz kolejny w swoim krótkim życiu zmieni dom i na nowo przystosuje się (mniej lub bardziej) do obowiązujących zasad. Nadal pozostanie buntowniczką, awanturnicą, nadal będzie kłamać, kiedy będzie miała możliwość. "Człowiek musi być twardy, inaczej wpada w potrzask". Tylko bezwarunkowa miłość najbliższych jest w stanie pokochać dziecko z wadami. Bo zalet jej nie brakuje.

Katherine Paterson jest autorką "Mostu do Terabithii", na podstawie którego powstał film z "Złodziejka książek".

Wspaniała Gilly
Katherine Paterson
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2018
liczba stron: 208

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...