06.02.2018

Star Wars™. Akademia Jedi


Oto skuteczne poprawiacze nastroju podczas choroby i ferii. Do czytania rano, w południe i wieczorem:)

Jedną z części Akademii Jedi (Nowa klasa) starszy syn czytał już wcześniej, z uśmiechem i zachwytem. Co jakiś czas wołał mnie i czytał głośno, co najbardziej go bawi albo opowiadał mi całe fragmenty niezwykłych przygód uczniów i nauczycieli i niestrudzonego uśmiechniętego fana zupy - Yody. Kiedy dotarły do naszego domu inne tytuły w tej serii, radość była ogromna, a dzięki chorobie (czy przez chorobę:) i wolny czas podczas ferii, kolejne przygody wciągnął z zapałem, radością, kiedy tylko siły i ochota mu na to pozwalały.


"Akademia Jedi". W tej części poznajemy chłopca o imieniu Roan, marzącym o nauce w Akademii Pilotów i byciu pilotem jak tata i starszy brat Dav. Los płata mu figle, dostaje się do Akademii Jedi. Bo "Moc w nim silna Jedi zostać może i dużo w nim potencjału". Ląduje więc na planecie Coruscant  w placówce szkoleniowej rycerzy Jedi, poznaje wykładowców i szkolnych kolegów. Uczy się jak władać mocą i wykonywać sztuczki, jak unikać negatywnych emocji i nie dać się ciemnej stronie mocy. Smakuje jedzenia na stołówce. Gubi się i znajduje, słucha dobrych rad wykładowców i kolegów. Uczy się nie odpowiadać na zaczepki Cyrusa i Cronaha. Ujawnia swój talent rysowania komiksów do gazetki szkolnej. Ćwiczy podnoszenie przedmiotów. Poznaje Gaianę, tańczy z nią na szkolnej potańcówce. Bierze udział w walkach na miecze świetlne. Kończy z powodzeniem pierwszy rok szkolnej nauki.

"Powrót Padawana". Roan Novachez jest w drugiej klasie w Akademii Jedi. Próbuje spędzić ten czas wyjątkowo dobrze, chce się dużo nauczyć, być doskonałym pilotem myśliwca Jedi, udoskonalić władanie Mocą i znać sposoby odpierania ataków ciemnej Mocy. Skutecznymi zakłócaczami spokoju i pomyślności są jednak poznani na początku Cyrus i Cronah, którzy robią wszystko, by przysporzyć Roanowi kłopotów i powodów do zmartwień, prześcigają się w robieniu mu psikusów, ściąganiu zadań, wykorzystywaniu jego grzeczności i umiejętności. Jest jest jeszcze opiekun Roana - pan Garfield, który zawsze znajdzie powód do niezadowolenia, czym nie zraża chłopaka, ale uczy cierpliwości i doskonalenia swoich umiejętności. Nieodzowny wkład w ten rok szkolny i życie uczniów ma też oryginalny kucharz - szef stołówki Gammy. Uczniowie zajmują się klasowym zwierzakiem voorpakiem z Naboo (i oczywiście mają z nim przygody, zaginięcie, tresowanie, pokaz sztuczek). Roan ma bliską sercu Gaianę, spełnia tym samym swoje marzenie z poprzedniego roku. Udowadnia podczas turnieju na miecze świetlne i egzaminu pilotowania, że potrafi być przyjacielem, na którym można polegać.
Roan słucha wskazówek Mistrza Yody, trenuje medytację, sztukę spokoju i ignorowanie paskudnych docinek i przemocy ze strony kolegów. Kończy rok z powodzeniem otrzymując tytuł najlepszego pilota. Ratuje swoje dobre imię. Odnawia relacje i kontakty z przyjaciółmi.

"Łobuz widmo" - to trzeci i ostatni rok w gimnazjum, trudny i niesamowity. Kurs Padawana organizowany przez Radę Jedi ukończony przez Roana z powodzeniem. Co więcej po wielu trudach i przeciwnościach, Roan słyszy o sobie, że drzemie w nim spory potencjał, że jest "wyjątkowy, ma przyjaciół, dziewczynę i dobre stopnie", a pan Garfield poprosił o opiekę nad nim, dostrzegając od razu jego wyjątkowość (szkoda, że przez cały ten czas nie dał tego po sobie poznać).
To był trudny rok i zajmujący. Cyrus i Cronah uaktywnili się mocno, sprawiając dużo niespodzianek i powodów do zmartwień. Tytułowy "łobuz widmo", który "cały czas odwala numery i nigdy się nie przyznaje", swoje prawdziwe oblicze pokazuje dopiero podczas pokonywania labiryntu, zaskakując Roana swoją wypowiedzią. Nauki i wyzwań stawianych przez nauczycieli jest dużo i na wysokim poziomie. Tym bardziej, że każde zadanie to porażka, jakby jakieś fatum krążyło nad bohaterem. Roan przez jakiś czas jest bliski szybkiego zakończenia swojej edukacji. Na szczęście wskazówki Yody i wymagania pana G. ("trochę ciężkiej pracy nikomu nie zaszkodzi") oraz samozaparcie doprowadzają go do sukcesu. Sukces jest tym większy, że ma przy sobie Gaianę:)Szkolne dylematy, problemy, fascynujące przygody. Szybko zyskujący sympatię główny bohater, jego osobowość, zdolności. Przekrój charakterów w klasie, charakterystyczni wykładowcy. "Akademia Jedi", "Powrót Padawana", "Łobuz widmo" to trzy tomy zabawnych i napisanych w taki sposób przygód, które trafiają doskonale w upodobania młodego odbiorcy. Forma pisania, różnorodność (komiks, holowiadomości, informacje szkolne, dziennik), duża ilość rysunków, humor w klimacie Star Wars, składają się na ciekawą, zabawną i fascynującą lekturę. Przygody Roana - głównego bohatera pokazują jakie życie muszą znosić współcześni uczniowie, z jakimi problemami i szkolnymi dylematami się spotykają, jak trenują swój charakter i dążą do bycia najlepszymi. Nawet ten, kto nie jest molem książkowym, odnajdzie tu cząstkę swojej szkoły i z przyjemnością wgłębi się w humor i przygody serwowane przez autora. Polecam.

STAR WARS™. Akademia Jedi
tytuł oryginału: STAR WARS™. Jedi academy
tekst i rysunki: Jeffrey Brown
wydawnictwo AMEET, Łódź 2016
liczba stron: 160

 STAR WARS™. Akademia Jedi. Powrót Padawana
tytuł oryginału: STAR WARS™ Jedi Academy. Return of the Padawan
tekst i rysunki: Jeffrey Brown
tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
wydawnictwo AMEET, Łódź 2017
liczba stron: 176
STAR WARS™. Akademia Jedi. Łobuz widmo
tytuł oryginału: STAR WARS™ Jedi Academy.The Phantom Bully
tekst i rysunki: Jeffrey Brown
wydawnictwo AMEET, Łódź 2016
liczba stron: 160

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...