27.11.2017

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści


A gdyby tak sięgnąć do środka ważnych wydarzeń, historycznych dzieł sztuki. Przeżyć chwile z ludźmi, którzy tworzyli w swoich czasach, rozmyślali nad swoim dziełem, zmagali się z wymaganiami innych, szukali inspiracji. Gdyby tak udać się w ich czasy, patrzeć na powstające dzieła z ich perspektywy, być obok tworzących. (Jedząc przy tym ciasto i pić kawę:)

Taki odbiór dzieła to inna sprawa, niezwykle fascynująca. To przeżywanie od środka. Kiedy artysta głowi się nad tym, jak dopasować fragmenty mozaiki w Hagia Sophia, by oko właściwie wyglądało. Kiedy komuś mozolnie idzie sztuka pisania liter, a bagdacki Ibn al-Bawwab nie ma z tym najmniejszego problemu, tworzy kolejne kopie Koranu w języku arabskim. A główny twórca armii terakotowej podziemnego pałacu-muzeum ucieka pod osłoną nocy, żeby nie zostać zgładzonym przez cesarza. Kiedy Peterowi Bruegelowi marzną dłonie, bo chce jak najlepiej odtworzyć zimowy krajobraz. A zatroskany Michał Anioł drąży w ogromnym marmurowym bloku wyrywającego się na wolność "Dawida".

Oprócz historii sztuki poznajemy historię świata, władców krajów, dążenia ludzi, zwykłe życie mieszkańców, miejsca niezwykłe, które przetrwały wieki. Patrzymy na miasta sprzed lat (Ateny, Florencja) i na współczesne (Nowy York, Moskwa). I tak poprzez kolejne opowiadania przechodzimy od tysięcy lat wstecz do współczesnych twórców i ich nowych lub udoskonalonych pomysłów na sztukę, zależnych od miejsca i czasów, w jakich przyszło im żyć (żywe kolory Marca Chagalla, szkicowanie scen wojny przez Henry'ego Moore'a, wykropkowane dzieła Emily Kame Kngwarrenye, ziarna słonecznika Ai Wiewei).

Na końcu zamieszczono Spis dzieł sztuki, czyli kto je wykonał, gdzie, kiedy i jaką techniką. Oraz Chronologię wydarzeń istotnych dla sztuki, która pokazuje, jak ewaluuje sztuka, jak się zmienia, jakie nowe trendy pojawiają się w różnych zakątkach świata. Czym zachwycają nowo powstające dzieła. A każde opowiadanie dodatkowo zilustrowane jest drobnym elementem przez Kate Evans.

"To proste. Chodzi o to, żeby się dzielić (sztuką). Śmiało."

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. 
Historia sztuki dla dzieci
Michael Bird
ilustracje: Kate Evans
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 336

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...