28.11.2017

Przygody pluszowej Misi


Ciekawa świata mała Misia kocha czekoladki i ciasteczka. Doświadcza, uczy się na własnych błędach. Próbuje być samodzielna, sama sprząta, wstawia pranie, kroi warzywa, piecze ciasteczka, ukradkiem ogląda horror dla dorosłych. Uczy się zaufania do dorosłych, słuchania ich, akceptacji siebie.

Dorośli przyglądają się jej, wspierają kiedy trzeba, pomagają nazywać emocje, opisać i wyjaśnić zachowania, są obecni, troskliwi i czujni. Opowiadania są ułożone tematycznie, poprawne, z początkiem, rozwinięciem i puentą. Jest ich 13. Każde kończy się delikatnym morałem (ja tak nie lubię, ale dzieciom trzeba czasem tak wprost pokazać co jest dobre, a co ble). Każda inna mała Misia w wieku przedszkolnym wysłucha i znajdzie kawałek siebie i podobnego świata w dojrzewaniu do dorosłości.  

Patrząc z perspektywy rodzica, mało rozsądne rozwiązanie znajduję w dwóch przypadkach: kiedy Misia po zakazanym wypiciu koktajlu dla dorosłych dostaje niejako w nagrodę gorącą czekoladę ze zmiksowanymi truskawkami, a po tym, jak Misia wymyśla chorobę, rodzice przepraszają, że mają dla niej za mało czasu. Ogólnie książeczka ładnie wpisuje się np. w obchody Tygodnia Pluszowego Misia, żeby poprzez obecność misia zwrócić uwagę dziecka na potrzeby, uczucia, próby samodzielności innych.Przygody pluszowej Misi
Katarzyna Małecka
ilustracje: Agata Poniatowska
wydawnictwo Ridero 2017
liczba stron: 46

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...