31.10.2017

Propozycje na wiek szkolny: Chłopiec i pies, Cudowna podróż, Roszpunka, Świat kupek


Z książkami na wiek szkolny bywa różnie. Jedne są przyjmowane z entuzjazmem i zapałem, inne z mniejszym zachwytem. Dziś o tych, które mogą się spodobać podczas samodzielnego czytania. 

1. Chłopiec i pies. Książka czeskiej autorki. W sposób ciepły i humorystyczny autorka opowiada o chłopcu z klasy trzeciej B, który porusza się na wózku inwalidzkim. Jego towarzyszem jest pies Cezar, specjalnie przygotowany do bycia psem asystującym. Na zmianę narrację snuje Julek z Cezarym, opowiadając o tym, się dzieje się w ich życiu.
Cezar opowiada o swoich szkoleniach, o innych psach, o ty, jak odbiera ludzkie zachowania. Jest wiernym przyjacielem Julka, znakomicie pomaga mu w codziennych sytuacjach. I nie tylko jemu (znajduje kolegę Julka, zakopanego w śniegu tatę).

"Jesteś moim największym szczęściem. Nie mogłabym kochać cię bardziej niż teraz cię kocham, niezależnie od tego, co sie stanie"- mówi mama do syna. Rodzina bez zbędnego spinania się podchodzi do choroby chłopca, nie rozpacza nad nim, nie użala się, i to pomaga chłopcu w zwykłym odnalezieniu się w rzeczywistości szkolnej i towarzyskiej. Bo Julek też ma zdrowe podejście do siebie. Chce normalnie funkcjonować, tak jak inni koledzy i koleżanki w klasie. I tak właśnie jest (choć czasem wiadomo jest trudniej). Wózek jest niezbędnym elementem codzienności. Julek pozwala innym wsiadać na niego i urządzać wyścigi.
Dni upływają szybko i barwnie, są pełne przygód, relacji, ciepła i wyczuwalnej dojrzałości młodych bohaterów.



Chłopiec i pies
Ivona Brezinova
ilustracje: Eva Švrčková
tytuł czeskiego oryginału: Klua a pes
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017
liczba stron: 60

2. Tak dobrze kojarzyła mi się z dzieciństwem Cudowna podróż. Teraz wydaje się dość surowa, wyważona, moralizatorska, jednocześnie mądra i pełna wyobraźni, w starym dobrym stylu, nadal zrozumiała i potrzebna.

Legendy, obyczaje, kultura ludowa szwedzkich miast, geografia, przyroda, opowieści zwierząt, historia kraju, opowieść drogi. Niemal każdy rozdział to inna historia. Historie, które splata główny bohater- nastoletni chłopiec Nils Holgersson, mieszkaniec w niewielkiej wiosce na południu Szwecji. Rozbrykany jako małe dziecko, nieprzystający do ustalonych norm, krzywdziciel zwierząt, można rzec pospolity psotnik. Pewnego dnia odczuwa coś na kształt uderzenia, nie wierzy własnym oczom, bo zmienił się w maleńkiego chłopca. To kara, którą poniósł na skutek złego zachowania w stosunku do krasnala. W tej postaci pasuje do szyi gąsiora, i na nim udaje się w podróż do Laponii. Dołącza do grupy stada dzikich gęsi. Przeżywa podróż życia.

Droga zmienia, to jasne. Chłopiec stopniowo zaczyna współodczuwać, uczy się empatii, współpracy, a nawet altruizmu. Droga jest pełna przygód, nieoczekiwanych zdarzeń. W końcu tęsknota za domem nakazuje powrót (pomimo wstydu za swój wygląd i zachowanie). Aby to się stało, musi opiekować się gąsiorem Marcinkiem. Tylko w ten sposób może zostać odmieniony. Czy to się uda? Przeczytajcie w tej wersji opowiadania na nowo wydanej przez NK.
To mądra i wzruszająca lektura, zaliczana do klasyki literatury dla dzieci i młodzieży, umieszczona na liście lektur uzupełniających. Niestety dzieci nie są nią zachwycone, tak jak mama:)

Cudowna podróż
Selma Lagerlof
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 120
 
3. Roszpunka i zaginiona laguna to lektura Disneyowa. To ciąg dalszy wspaniałej historii (pamiętacie animację Disneya pt. "Zaplątani" z 2010 roku?) o dziewczynie ukrytej na wysokiej wieży.
Ta długowłosa rozmarzona piękność jest przeszczęśliwa, że po 18 latach spędzonych na wieży z udawaną matką, może smakować życia w pałacu z kochającymi rodzicami i zakochanym po uszy kandydatem na męża. Ale starcie z rzeczywistością jest też trudne. Marzenia rozmywają się z wymogami. Ukłony, stroje, dworskie zasady zachowania, kiedy w głowie marzenia o wolności, niezależności, malowaniu, chodzeniu po drzewach...
Odkryta laguna zaspokaja niektóre z marzeń Roszpunki. Tu w końcu udaje się lepiej dogadać z Cassandrą (jej waleczną jak żołnierz opiekunką). Razem próbują odkryć tajemnicę, a więc losy królestwa znów się ważą. Znów jest przygoda, akcja, napięcie, jest rozwijająca się przyjaźń i miłość, i wspólne działanie.

Roszpunka i zaginiona laguna
Leila Howland
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 304

4. Do Świata kupek podeszłam z lekką niechęcią:) Taki "staroświecki" tekst, w tematyce pouczającej, która mało interesuje czytelnika. A jednak sposób pisania, zabawne komentarze, sfiksowane hobby bohatera, mogą wciągnąć i rozbawić.

Geoffrey pewnego dnia trafia pod opiekę do babci mieszkającej w Ankh-Morpork. To dom odmienny od tego, który znał, luksusowy, poważny, zadbany. Mieszka w nim prawdziwa dama, a towarzyszy jej kilka osób zajmujących się obowiązkami w domu i ogrodzie. Chłopiec szybko zyskuje sympatię i domowników i czytelnika. Wszystko zaczyna się od "szczęśliwej kupy", która ląduje w jego włosach. A że jest bardzo ciekawy świata, samodzielnie próbuje realizować swoje marzenie, dążyć do powiększania swoich nietypowych zbiorów. Tak zdobywa kontakty, tak potrafi rozmawiać z poznawanymi osobami, że szybko zdobywa życzliwość, a mało pachnący interes rozkręca z powodzeniem. W kolekcji ma kupy: gołębia, gargulca, hipopotama, słonia, i wielu innych zwierząt. Jego śmierdząca pasja jest tak wielka, że dostaje od babci kurtkę ze specjalnymi kieszeniami na odchody i dzięki jej uprzejmości poznaje nawet Harry'ego Króla. "Król kloaki" podziela jego pasję i podpowiada, jak osiągać cel, jak on rozwinął swoje "przedsiębiorstwo" dzięki odbieraniu od ludzi zgromadzonego moczu.

W zestawie z dość nietypową prozą, dostajemy w wydaniu ujmujące ilustracje Petera Dennisa.
Tu dzieci będą pewnie bardziej zachwycone niż rodzice, kupa to przecież cudowny temat do rozważań dziecięcych:)



Terry Pratchett
Panna Felicita Beedle i jej świat kupek
tytuł oryginału: The World of Poo
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017
liczba stron: 128






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...