14.09.2017

Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie


Mattisa poznaliśmy czytając go pospiesznie nie mogąc doczekać się co będzie dalej, bo tak przyjemnie opisane i zilustrowane są jego szkolne przygody, i tak bliskie, gdy jest się w podobnym wieku.

Mattis to uczeń początkowych klas szkoły podstawowej. Jak każde dziecko poznaje prawa, którymi rządzi się system szkolny, przeżywa i układa sam relacje z nauczycielami i z rówieśnikami. Na co dzień doświadcza tego, że ktoś bije (Benio Bandzior), ktoś znajduje w nim przyjaciela (Poducha), komuś się podoba (Dunia dała mu najwięcej plusów! Dunię możecie poznać tutaj 1, 2).

Chodzenie do szkoły nie jest łatwe, nawet gdy się to lubi. Jest tyle sytuacji, które skutecznie zniechęcają. A przecież trzeba sobie jakoś z nimi radzić, panować nad emocjami, strachem przed tymi, co nękają czy biją. To książka, która nie wybiela emocji i zachowań dzieci. Bo "kiedy Benio Bandzior jest w szkole, wracają po przerwie źli i ubłoceni jak guźce". Jednego dnia ktoś dostaje w brzuch, innego spada na głowę kawał lodu czy śnieżka, a nowa wychowawczyni klasy, nie radzi sobie z dyscypliną. Dobrze, że są takie chwile, jak urodziny u Duni, czy powrót ze zwolnienia ukochanej wychowawczyni, dobrze że jest Poducha, który stanie w obronie przyjaciela i nie pozwoli go więcej krzywdzić.
Z czasem życie klasowe i relacje między dziećmi stają się coraz bardziej przejrzyste. Klasa daje Beniowi szansę na poprawę ("tak naprawdę to nie tylko on na tym świecie rozrabia!"), przestaje nazywać go Bandziorem, a po teście na prawdę okazuje się, że nie tylko Benio kłamie. Bo i Świętemu Mattisowi zdarzy się rozrabiać z Błogosławionym Poduchą.

Trzy części, dwanaście rozdziałów, duży tekst w niewielkiej ilości, przyciągająca wzrok grafika, moc przygód, humor, i język, który trafia do adresata w wieku 6-9 lat. To kolejna obowiązkowa lektura, która musi się zmieścić na półce.

Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie
tytuł szwedzkiego oryginału: Metteborgs öden och äventyr i första, 
andra och tredje klassen
Rose&Samuel Lagercrantz
ilustracje: Eva Eriksson
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2017
liczba stron: 188

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...