18.07.2016

"Do soboty ja też wytrzymam! Ze wszystkim" - Do zobaczenia następnym razem


To już piąta część przygód rezolutnej i dość niezwykłej Duni. Dunia chodzi do drugiej klasy. Jej osobowość kształtuje się na oczach czytelników. Tym razem sporo emocji towarzyszy małej bohaterce, sporo kłopotów, poważnych i szczerych rozmów.

Przygody rezolutnej Duni chętnie czytam swoim chłopakom, żeby trochę uwrażliwić ich na dziewczęce klimaty, żeby z dziewczynami nie kojarzył im się tylko kolor różowy, żeby próbowali rozumieć ten nasz zagmatwany świat uczuć, tak trudnych dla męskiej płci:) Bo jak zrozumieć smutek/radość dziewczynki tylko dlatego, że jej przyjaciółka jest smutna/radosna? Jak zrozumieć odłączenie od grupy, żeby pobyć z osobą z innej grupy? Jak zrozumieć fochy dziewczynki w obecności tak miłej i ważnej dla taty osobie? Tak sobie myślę, że Gianni - tata Duni ma naprawdę wysoki stopień współodczuwania. Potrafi doskonale porozumieć się z córką, wytłumaczyć swoją przyjaźń z Werą (i tak jak Dunia nie może zapomnieć o Fridzie, tak jemu po 5 latach od śmierci żony pojawiają się czasem łzy), pogodzić ją z nową nietypową sytuacją, na dodatek wytłumaczyć wszystko rodzicom! Tutaj naprawdę jego włoska natura, luz i łagodne usposobienie potrafią wiele zdziałać i przeskoczyć to, co wydawałoby się nie do rozwiązania. 

Z przyjemnością czyta się opis podróży dzieciaków do skansenu. Niepokój wywołuje beztroska zabawa dziewczynek, kiedy ich panie odchodzą od zmysłów, bo zgubiły im się uczennice. Żal mi jest Duni i Fridy, kiedy dorośli nie dają im czasu na tłumaczenia, a z własnego punktu widzenia wymierzają im wyrok (takie to prawdziwe). A tu przecież chodzi tylko o przyjaźń... Wtedy dziewczynki byłyby najszczęśliwszymi osobami pod słońcem.

"To chyba możesz znaleźć sobie inną koleżankę? - Pewnie tak - ziewnęła Dunia. - Tylko, że nie najlepszą przyjaciółkę na świecie".

Do zobaczenia następnym razem
tytuł oryginału: Vi ses när vi ses
Rose Lagercrantz 
ilustracje: Eva Eriksson 
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2016
liczba stron: 148

Książkę w dobrej cenie można kupić np. tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...