16.07.2016

Ćwiczymy paluszki: Tumblin monkeys, Jaw bones i mozaika


Niezwykle ważnymi w rozwoju dziecka są duża i mała motoryka. Ćwiczone mniej lub bardziej świadomie przy każdej możliwej okazji, świetnie przygotowują do trudnej sztuki pisania. Dzisiaj proponuję kilka zestawów do zabawy i ćwiczenia paluszków, ćwiczenia precyzyjności ruchów, zmysłu konstruowania i przestrzennego rozwoju umysłu. Wszystkie te cuda paskudnie zagracają powierzchnię w plastiki, ale w deszczowe dni zajmują trochę czasu.

Pierwsza to spadające z kolorowych patyczków małpki (Tumblin monkeys game). Po wyrzuceniu kostką danego koloru wyciągamy patyczek w tym samym kolorze, starając się nie zrzucić żadnej/albo możliwie jak najmniejszą liczbę małpek (fikuśnie zawieszonych na ogonkach). Na koniec podliczamy swoje zdobyte zwierzaki. Kto ma ich najwięcej, ten przegrywa.


Tumblin monkeys game
wydawca Mattel
zestaw zawiera: 30 małpek, 30 patyczków, kolorowa kostka, drzewko
wiek 5+ (ale świetnie radzą sobie młodsze dzieciaki)

JAW bones to konstrukcyjne, chyba niezbyt popularne i dość skomplikowane klocki. Różnorodne końcówki, sposoby chwytania, zaczepiania, koła do budowania pojazdów, wkręty, itd. Idealne dla małych konstruktorów. Zapakowane solidnie w niezniszczalne opakowanie z cenną instrukcją, przy pomocy której poznajemy wstępne zasady łączenia elementów, dopiero później udaje się budować własne konstrukcje.


JAW bones
Be good company
dostępne opakowania: 35, 60, 100, 215, 500
wiek 5+ dla wprawionych i sprytnych paluszków
Trzecia propozycja to mozaika (pamiętam ją z dawnych czasów). Znacznie zmodyfikowana, ulepszona. Dość przyjemny w dotyku i używaniu plastik, bezproblemowe wkładanie elementów w otwory, łatwe ich wyjmowanie. Dodatkowym atutem są Disneyowskie auta, dla których można budować stację benzynową, drogę z sygnalizacją świetlną, itp. Elementy podzielone są na dwie grupy: z szerszymi i węższymi łebkami, w wielu kolorach umożliwiających budowanie różnorodnych szczegółowych.
 
Mozaika auta
wydawca Lena-Toys
800 elementów+plansza+4 auta na tekturze 
wiek 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...