14.06.2017

Pięć królestw. Tkacze śmierci


Czwarta część serii "Pięć królestw" Brandona Mulla. Jego książki znajdują się na listach bestsellerów „New York Timesa”, „USA Today” i „Wall Street Journal”. Dawniej wczytywałam się w "Baśniobór", po latach wróciłam do "królestw".

Wartka akcja i dużo dialogów wciąga błyskawicznie w odległe magiczne zaświaty i moce bohaterów. Stworzenie krainy ech i zrozumienie jej praw, obserwowanie fantastycznej wersji życia po życiu wykreowanego przez autora, to co gratka dla fanów tego typu fantastyki.

Głównym bohaterem jest Cole, który przybywa razem z przyjaciółmi do Necronum, by odnaleźć siostry Pemberton. Niektóre miejsca w Necronum są nawiedzane przez echa. Tu formowników nazywa się tkaczami, a echa, odpowiednikami duchów. Tkacze potrafią zawładnąć niewidzialnymi echami, a echa pojawiają się śmiertelnikom, kiedy one zechcą. W Necronum rządzą inne zasady niż u śmiertelników, inne wzorce zachowań, a echa tracą wiele pragnień związanych z fizycznością. Większość ech mieszka we własnej krainie, tu gdzie zaczyna się początek życia w zaświatach, skąd jest punkt wypadowy. Trudno tu odróżnić żywych od martwych, a tajne pakty niosą śmiertelne niebezpieczeństwo.

Cole'a czeka ogrom przygód, niebezpiecznych starć, walk o życie, przyswojenia ogromu wiedzy nt. innych, nauki odróżniania prawdy od fałszu, sztuki zaufania właściwym napotykanym postaciom, korzystania z "nadprzyrodzonych" mocy. Jego wiedza i zdolności wpierane tajemniczymi działaniami innych, muszą wystarczyć do niebezpiecznych spotkań, znajdowania w sobie siły i odwagi. Czasem pomoże mu szybka Błyskawica, sterowana przez echo. Czasem zmierzy się z Sandem, który jest pod wrażeniem wiedzy i umiejętności Cola, a sam wiąże się ze światem materialnym. Z czasem dotrze do Nazeema o nieznanym pochodzeniu, który uczy ludzi formownictwa i werbuje echa, a ma duży wpływ na to, co dzieje się w krainie ech, i też chciałby odnaleźć siostry Pemberton...
Długa to droga, pełna przygód i niebezpieczeństw. Cole Randolph tęskni do rodziców, i nawet do siostry, brakuje mu w pewnym momencie szkoły!, ciepłego prysznica, płatków śniadaniowych. "Tęsknił za czasami, kiedy nie musiał uciekać, walczyć z potworami, kiedy nie musiał nikogo ratować".

Pięć królestw. Tkacze śmierci
tytuł oryginału: Death weavers 
Brandon Mull
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 512

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...