13.06.2017

Bohaterowie kanału MiniMini+ w książkach dla maluchów


Bohaterowie znani z animacji wprowadzają najmłodszego czytelnika w ważne zagadnienia: detektyw Łodyga przybliża temat ekologii i dobrych praktyk w kierunku najbliższego otoczenia, najdzielniejszy z lwów- Eryk uczy dzieci odwagi, a Myszka w paski pokazuje jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, uczy pierwszej pomocy. Książki podzielone są na krótkie opowiadania podzielone tematycznie, a po każdym opowiadaniu zespół redakcyjny przygotował zagadki do rozwiązania i kolorowanki, oraz prace praktyczne do wykonania.

"Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych" to książka związana z ekologią. Detektyw Eugeniusz Łodyga wie o przyrodzie wszystko i zaraża swoją pasją grupę rodzeństwa - klientów biura detektywistycznego: Zosię, Tadzika, Amelkę i Huberta. Opowiada, odkrywa, prowadzi dochodzenie, kieruje tokiem myślenia dzieci (i odbiorców), omawiając przy okazji szereg ważnych, związanych z codziennym lepszym funkcjonowaniem, z korzyścią dla otaczającego świata (oszczędzanie wody, recykling, drugie życie papieru, dbałość o małe użyteczne dla środowiska zwierzęta).  

10 opowiadań, a po nich "kącik Amelki", która pokazuje jak wyczarować myszkę z torebki foliowej, skarpetkowego smoka czy rybkę przypominajkę z nakrętki. Zadania nawiązują do opowiadań, są pomocnym rozwiązaniem i uzupełnieniem treści. Po nich jest miejsce na szkicownik i pracę twórczą dziecka.
Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych
praca zbiorowa
rysunki: Katarzyna Kołodziej
wydawnictwo: Edipresse Książki, Warszawa 2017
liczba stron: 124


"Dzielny lew Eryk i strachy na lachy" to książka, która ma na celu przybliżenie, czym i jakie są popularne strachy dzieci, a także sposoby ich przezwyciężenia. Najdzielniejszy z lwów- Eryk uczy dzieci odwagi w pokonywaniu małych strachów, dodaje pewności siebie. Wprowadza dziecko w zagadnienia i oswaja przed wizytą u lekarza, fryzjera, ciemnością w pokoju, potworem pod szafą, czy myciem głowy. Próbuje sugerować/podsuwać rozwiązania, które mogą pomóc dzieciom w podobnych sytuacjach. Oswaja z trudnymi emocjami, rozładowuje stres, podaje pomysły na działanie (mama wychodzi- pobaw się z tatą w majsterkowanie, boisz się pająków- porozmawiaj o nich z mamą, dowiedz się co lubią, jak wyglądają, poobserwuj).

Na ile dziecko skorzysta z danych treści, na ile staną się one pomocne? Samo opisanie, zapoznanie, pokazanie, że ktoś ma podobne lęki i potrafi je pokonać, buduje i dodaje sił.
Dzielny Lew Eryk i strachy na lachy
praca zbiorowa
rysunki: Katarzyna Kołodziej  
wydawnictwo Edipresse Książki, Warszawa 2017
liczba stron: 124


Trzecia propozycja "Myszka w paski i pierwsza pomoc" to książka bardzo ważna. Opisuje sytuacje, z którymi zmierza się dziecko w domu, na podwórku, w przedszkolu, i poprzez przykład Myszki uczy wrażliwości i podaje sposoby na radzenie sobie z nimi.
Sympatyczna grupa dzieciaków: Lena, Zosia, Szymek i Franek z Myszką w paski omawiają sytuacje kryzysowe, które spotkać można na co dzień i próby ich rozwiązania, pierwszy właściwy odruch udzielania pomocy. Są to: krwawienie z nosa, przemarznięte podczas zabawy zimą ręce, zakrztuszenie, drzazga w palcu, kontuzja nogi podczas kopania w piłkę, guz, itd. Po każdym z opowiadań na ww. zagadnienia, jest miejsce na zadania, utrwalenie zagadnienia, kolorowankę, praktyczne zastosowanie, szkicownik.
Myszka w paski i pierwsza pomoc
praca zbiorowa
rysunki: Katarzyna Kołodziej  
wydawnictwo Edipresse Książki, Warszawa 2017
liczba stron: 124

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...