24.05.2017

Książki aktywizujące dla najmłodszych


Oto kilka propozycji książek aktywizujących, rozwijających umiejętność układania puzzli, rozwiązywania zadań oraz malowania gotowych wzorów razem z ulubionymi bajkowymi bohaterami: Maszą i Niedźwiedziem, Bobem Budowniczym i ciuchcią Tomkiem.

"Masza i Niedźwiedź. Czytam i układam" to kartonowa książka z krótkimi tekstami i scenką do ułożenia z 30 elementów puzzli. Mała dziewczynka Masza, potrafi rozbawić odbiorcę swoimi pomysłami na zabawę. Z Misiem i zwierzętami leśnymi żyje w zgodzie, wnosi w ich życie dużo energii, a czasem potrafi im zajść za skórę. 
W książce przedstawiono kilka scen, w których poznajemy wilki wykradające smakołyki ze spiżarni, królika, który najbardziej lubi marchewkę z ogródka Misia, pingwina, który wykluł się z jaja wysiedzonego przez Misia, misia pandę, który próbuje przyrządzić chińskie pierożki, a Masza skutecznie mu w tym przeszkadza.
5 układanek po 30 średniej wielkości elementów i kilka krótkich opowiadań do zabawy w świecie Maszy i Niedźwiedzia.
Masza i Niedźwiedź. Czytam i układam
reżyseria: O. Kuzkov
ilustracje: INK TM
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 10

Drugą propozycją jest "Bob Budowniczy. Podróże z bajkami. Zadania łamigłówki". Do świata zadań, słuchania i wykonywania poleceń, zaprasza szef słynnej ekipy budowlanej: sam Bob Budowniczy. Dziecko pozna tu ekipę Boba, wszystkie osoby współpracujące i maszyny, które dzielnie wspierają jego prace. 

Do wykonania jest aż 80 stron różnorodnych zadań związanych z bajką: odszukaj zagubione narzędzia, doprowadź Boba najkrótszą drogą do domu, pokoloruj według kodu, połącz kropki, rysuj szlaczki, poznaj litery b i o, narysuj portret Boba, porównaj wielkości i ilości, itd.

Wygodna książeczka z rączką do uchwycenia sprawdzi się w podróży, w drodze do kolegi, na wycieczkę z rodzicami. Słuchając poleceń Boba, dziecko wykona szereg czynności rozwijających manualnie i umysłowo, przy okazji ćwicząc koncentrację i dokładność. Niektóre ćwiczenia uzupełni ulubionymi naklejkami.
Bob Budowniczy. Podróże z bajkami. Zadania i łamigłówki
grafika: Karol Kinal, opracowanie zadań: Anna Porowska 
ilustracje: Mattel
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 80

A jeśli rączka leniwa, niechętna lub jeszcze nie gotowa do wyżej opisanych łamigłówek czy układania puzzli, można pobawić się pędzelkiem i wodą. Przy okazji utrwalić nazwy kolorów. Gotowe ilustracje w formacie A4 dla małych artystów z postaciami Boba Budowniczego i jego ekipą maszyn albo z ulubionymi ciuchciakami. Wystarczy zamoczyć pędzelek w wodzie i zamalowywać kolejne elementy ilustracji, a potem wypatrywać, w jakich kolorach pojawią się maszyny Boba czy przyjaciele Tomka. Będzie Bob, Becia, pomarańczowa betoniarka, żółta koparka, albo czerwony wóz strażacki Felek, wesoła lokomotywa Karol czy kierownik warsztatu Wiktor. Jeśli pozostaje niedosyt po malowaniu pędzelkiem, prace można dokończyć kredkami czy flamastrami, albo wykleić kolorowym papierem. Do dzieła!

Bob Budowniczy. Wodne kolorowanie
ilustracje: Mattel
tekst: Marta Stochmiałek
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 16


Tomek i przyjaciele. Wodne kolorowanie
ilustracje: Mattel
tekst: Karina Pallant
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 16

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...