25.05.2017

Dwanaście prac Asteriksa


"12 prac Asteriksa" to znana wielu fanom historia z animacji (pierwsza pochodzi z 1976 roku) nie opartych na wcześniejszej fabule komiksu. Kultowi bohaterowie, oryginalny humor, najsłynniejsze postacie komiksowe XX wieku.

Juliusz Cezar nie ma pomysłu na wioskę w Armoryce i na walecznych Galów, jego wojska ciągle wracają bez sukcesów, a on traci autorytet. Może Galowie są bogami, i dlatego tak zacny wódz nie jest w stanie ich pokonać? Cezar ma sprytny plan, stawia ultimatum: jeśli Galowie wykonają prace, do których zdolni są tylko bogowie, cały Rzym odda im cześć. Jeśli nie uda im się, zostaną niewolnikami Cezara.
To nawiązanie do mitu o Herkulesie, który musiał wykonać 12 bardzo trudnych prac. A do tych trudnych zadań specjalnych zostają wybrani najsłynniejsi Galowie: sprytny Asteriks i silny Obeliks, z notującym ich dokonania Gajuszem Popusem (Pupusem).

Biegają, rzucają oszczepem, walczą z silnym i bardzo zabawnym zapaśnikiem, zjadają dania dla gigantów, odwiedzają Wyspę Rozkoszy, spotykają się na arenie koloseum z dzikimi zwierzętami, itd. A ile frajdy mają z tak ciekawych zadań, ile emocji i kreatywnych pomysłów, ile ekscytujących spotkań i sprawdzenia swoich sił. Co prawda czasem muszą posiłkować się magicznym napojem druida Panoramiksa, ale po to go otrzymali. W rezultacie Cezar jest załamany, musi oddać im cześć. Za zasługi Popus udaje się na wyspę Rozkoszy. A korzystając z tego, że w animacji wszystko może się zdarzyć, Obeliks do niego dołącza:)

Wykonywaniu prac towarzyszą różne postaci, z którymi Asteriks i Obeliks prowadzą zabawne dialogi:  z Pupusem: "Proszę mi wybaczyć ciekawość, ale jaka była ta Bestia? O, była świetna. Kelner! Jednego na trawienie! (Obeliks zjadł przy siódmym zadaniu bestię, która miała go zniszczyć), z Cylindrykiem: "Dzen dobry! Który z wa pana zaczynać? A może chcecie dwa razem, ja?". Nie można czytać tego przed snem, bo zasłyszanym dialogom towarzyszy dziki śmiech i rozbrykanie.

Warto podkreślić, że do dziś ukazało się: 35 komiksów, 8 filmów animowanych, 4 filmy fabularne oraz kilka gier komputerowych o przygodach Asteriksa. Łączna suma światowych nakładów albumów z małym galijskim wojownikiem w roli głównej sięgnęła liczby 350 milionów sprzedanych egzemplarzy w 110 wersjach językowych! Polecam!
Dwanaście prac Asteriksa
tytuł oryginału: Les Douze Travaux d'Asterix 
Rene Goscinny
ilustracje: Albert Uderzo
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017 (wyd. 2)
liczba stron: 80

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...