11.04.2017

Wędrowne ptaki


Mamy kwiecień, ptaki lądują i osiadają w przyjaznym polskim klimacie. Wędrowne ptaki siadają na gałęziach, budują gniazda, rozglądają się za dobrą miejscówką. Niejedno dziecko przygląda się temu cudnemu zjawisku.

Ale jeden chłopiec- bohater książki zaprzyjaźnia się z nimi, porozumiewa, "siedzi razem na trawie i patrzy w niebo". Rozmawia, poznaje. A gdy przychodzi jesień, ptaki odlatują, zgodnie ze swoją naturą. Nieliczni tylko mają odwagę zostać i żyć inaczej. Nieliczni mają odwagę odłączać się od swoich bliskich, by żyć z obcymi.

To poetycka opowieść o przyjaźni i bogactwie, jakie wnosi nieznana, grupa obcych osób w życie chłopca. Ubrana w nostalgiczną szatę graficzną. Sztuką jest otworzyć się na obcego, próbować rozumieć, znaleźć wspólną nić porozumienia, obdarzyć szacunkiem, zafascynować się czymś odległym od własnych utartych schematów. Bycie tubylcem i przybyszem zmienia się w zależności od sytuacji. A pozostawienie swojego kraju i wybranie innego miejsca do zamieszkania to czyn, na który niewielu się decyduje.

Twórca tej książki Michael Roher był wielokrotnie nagradzany za twórczość literacką i plastyczną, a za „Wędrowne ptaki” otrzymał Nagrodę Miasta Wiedeń w kategorii "Książka dla dzieci".

Wędrowne ptaki
tytuł oryginału: Zugvogel
Michael Roher
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017
liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...