12.04.2017

Od oddechu do oddechu


"Historię opowiedzieć dobrze, tak, żeby została, trudno. A umieć ją opowiedzieć tak, żeby była cała i niemała, a w krótkich słowach - to już bardzo rzadkie". Lekkość pióra, ujmowanie trudnych lub zwyczajnych spraw dogłębnie albo z dowcipem, ponadczasowość, to chyba najbardziej charakterystyczne cechy twórczości Wojciecha Młynarskiego.

Utwory pisane przez Mistrza Młynarskiego są wypełnione po brzegi treścią, zawarte puenty niejednokrotnie uderzają głęboko, sformułowania zostają w pamięci. Proste codzienne sprawy są tak ujęte, że stają się aż głębokie, wzniosłe i jednocześnie subtelne. Groźne sytuacje rozbrojone sympatią, bez cienia agresji czy wyśmiania. Aluzje i nieoczywiste odniesienia historyczne, polityczne, obyczajowe łatwe do wychwycenia i zrozumienia. Zabawa słowem na najwyższym poziomie, równa Kochanowskiemu czy Gałczyńskiemu.

Aranżacje jego utworów śpiewano w Polsce od lat, dziś na nowo są odkrywane przez kolejnych muzyków. Od dawnych zwyczajnych zaczynając, z mistrzowską puentą i śpiewem autora (Jeśli znajdę taką żonę, Alkoholicy z naszej dzielnicy, Bynajmniej). Wyśpiewywane przez kolejnych artystów: "Kocham cię, życie", Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, Jeszcze w zielone gramy, itd. Wsłuchiwałam się w nie wiele lat, potem przyszła płyta "123 Młynarski" m.in. z "Idź swoją drogą".
Teraz można poznawać setki zebranych utworów i zachwycać się mistrzostwem, niepowtarzalnym kunsztem najpiękniejszych utworów zebranych w jeden opasły tom. Jest nad czym pochylać myśli. To chyba najbardziej kompletny zestaw utworów Wojciecha Młynarskiego na polskim rynku. A czytać i poznawać warto, bo  jak zapewnia Jerzy Bralczyk: "można pisać mądrze i prosto, jasno i głęboko, ciekawie i prawdziwie, żartobliwie i zarazem poważnie".

"Chcę wspomnieć, co ten człowiek kochał, budząc w cwaniaczkach śmiech i litość,
a wtedy się przypomni trochę niewielkie słowo- przyzwoitość".

Polecam serdecznie.
Od oddechu do oddechu.
Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Wojciech Młynarski
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017
liczba stron: 480

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...