10.04.2017

Piękna i Bestia


"Nie jest to bowiem ot, zwykła bajeczka o pięknej dziewczynie i przystojnym księciu - choć przyznać trzeba, że panna rzeczywiście cudna, a książę czarujący. To powieść o pięknie skrytym głęboko, o dwojgu ludziach, których ścieżki los skrzyżował pośród nadzwyczaj niesamowitych okoliczności i którzy muszą dopiero odkryć, co naprawdę jest ważne."

Niezależna, piękna, wyróżniająca się wśród mieszkańców miasteczka dziewczyna, o wysublimowanych ambicjach i marzeniach wyczytanych z książek, umyka przed Gastonem, a kocha swojego ojca nade wszystko. Spokojne sielskie życie we francuskim miasteczku Villeneuve, zostaje zakłócone w jednej chwili, kiedy ojciec dziwnym trafem zostaje zwiedziony do pięknie wzniesionego zamku, a potem oskarżony o kradzież.

Narracja trzyma w napięciu, pokazuje, co jest prawdziwą wartością w życiu, nienachalnie wskazuje, czym należy się kierować, o co zabiegać. Bella kocha ojca prawdziwą dziecięcą miłością, dzielnie zastępuje jego miejsce jako więzień. Dlatego marzenia się spełniają, dobro zostaje wynagrodzone, a pragnienie szczęścia dla najbliższych ma siłę pokonowania przeszkód. Zaczarowany w Bestię książę zostaje oswojony przez Bellę. Łagodnością i odważnym sercem przełamuje wstręt do niego, odkrywając piękne wnętrze. "Jeśli Książę nauczy się kochać...". Wzajemna miłość ma moc ocalenia.

Odrobina magii, niesamowitości, piękno wewnętrzne dziewczyny i ukryty wdzięk Bestii, kolorowy i wyrazisty podział świata na dobry i zły. Temat silnej miłości, która jest w stanie złamać złe zaklęcie, a dobro i łagodność przezwycieżyć zło. To książka przeznaczona dla czytelników w wieku szkolnym. Nie ma tu ilustracji, jest delikatnie snuta narracja, przygoda, klimat dawnego francuskiego niewielkiego miasteczka i zaczarowanego zamku, podkreślona ranga książek, które pokazują inny niż codzienny świat oraz dydaktyzm płynący z ciągu wydarzeń.

Piękna i Bestia
Elizabeth Rudnick
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 272

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...