24.04.2017

Pomocne w edukacji szkolnej: Jak się nie bać gramatyki? i Matematyczna pizza


Jak zachwycić zwykłym językiem polskim czy matematyką? Pobawić się nimi, albo w sposób rymowany, albo rysowany i wycinany. Nowe pozycje związane z polską gramatyką i matematyką ujmują sposobem przemycania potrzebnej wiedzy w sposób i zaskakujący, i przyjemny, i ciekawy.

Marcina Brykczyńskiego gramatyczne zasady ujęte w formę rymowanych wierszy to sposób na przemycenie tych informacji, z którymi dziecko spotyka się przez pierwsze i kolejne lata szkolnej nauki. Zaczynając od podstawowych informacji o alfabecie, podziału na spółgłoski i samogłoski, przez zdania pojedyncze i złożone, po części mowy i najważniejsze o nich informacje, odmiany przez przypadki, rodzaje, czasy, itd.

Barwne ilustracje Oli Krzanowskiej umilają obcowanie z gramatycznymi regułami ułożonymi w rymowaną fabułę. Fabułę, w której treści gramatyczne pojawiają się, mówią o sobie i robią miejsce innym. Kolorowa czcionka i pogrubienia ułatwiają odbiór wzrokowcom.

Jak się nie bać gramatyki?
Gramatycznych zasad kilka, by je poznać, starczy chwilka
Marcin Brykczyński
ilustracje: Ola Krzanowska
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 80


Matematyczna porcja zadań do wykonania, zaobserwowania i przetestowania wymaga od odbiorcy dużego nakładu aktywności. To już nie tylko chwilka na przeczytanie, zapamiętanie, ale wiele godzin wytężonej pracy, które pobudza szare komórki do wysiłku. Proponowane zadania są ciekawe, zaskakują, fascynują. Przesiewanie liczb przez sito, rysowanie figur niemożliwych, cięcie kartki i przechodzenie przez nią, projektowanie matematycznego dywanu, poznawanie kwadratu idealnego czy boskich złotych proporcji, itd. Wiemy już jak rysować drzewo binarne i roślinę fraktalną, jak ciąć obręcz papieru na wstęgę Mobiusa.

Nie jednego ta książka zaskoczy, a fanom matematycznych zmagań przyniesie dużo frajdy. Przeznaczona zdecydowanie dla starszych miłośników matematyki i ciekawostek: wiek 7-12. 

Matematyczna pizza
Anna Ludwicka
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 80

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...