25.04.2017

Opowieści tajemnicze i szalone


To opowieści, które nie gwarantują spokojnego snu. Lepiej nie czytać ich wieczorem, jeśli wyobraźnia wrażliwa. Śmierć, krew, opalanie ciał, szalony czarny kot z wytartym paskiem na szyi. Fabuła opowiadań dokładnie, idealnie zilustrowana, zobrazowana w taki sposób, że wywołuje przerażenie i ciarki na plecach. To zasługa Gris Grimly'ego, który zaprasza do czytania z uważnym śledzeniem tego, co na ilustracjach mrocznych, tajemniczych, przerażających i jednocześnie fascynujących, z dawką czarnego humoru.

W środku wznowionych przez wydawnictwo Nasza Księgarnia "Opowieści tajemniczych i szalonych" znalazły się następujące utwory: Czarny kot, Maska Czerwonej Śmierci, Żaboskoczek oraz Upadek Domu Usherów.
Przerażający świat nieprawdopodobnych zdarzeń, gdzie milutki i ulubiony zwierzak doprowadza do szału, a  żona ginie od jednego uderzenia siekierą. Zamknięta w trumnie Lady Madeline Usher zbroczona krwią, z ciałem wyniszczonym gwałtowną walką wydostaje się z grobu. Jeszcze w innym miejscu Żaboskoczek urządza taniec "ośmiu spętanych łańcuchem orangutanów", a na bal wkrada się czerwona śmierć splamiona krwią, z "obliczem znaczącym szkarłatną grozę".

Dziwni bohaterowie, wymyślne pomysły na uśmiercanie, maskarady, ożywające trupy, wyszczerzone zęby, wystraszone oczy. To opowieści szalone, budzące niepokój, z dawką makabry i szaleństwa. Kto zna opowiadania Poe'go, ten będzie zaskoczony nietypową komiksową oprawą graficzną, która dodaje lekkości ciężkim utworom (nieco przerobionym, udelikatnionym). Kto nie zna, być może dzięki takiej formie wydania sięgnie także po inne utwory?

Opowieści tajemnicze i szalone
Edgar Allan Poe
ilustracje: Gris Grimly
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 144

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...