31.03.2017

Wyspa dinozaurów


Zainteresowanie dinozaurami przez dzieci nie maleje. Dlatego szybka karciana gra znajdzie swoich fanów, tym bardziej, że do tematyki dochodzi akcja ratowania gatunków. To gra dla 2-6 graczy w wieku od 7 lat, czas gry zajmuje około 15 minut.

Główna Wyspa dinozaurów składa się z dziewięciu kart. Spadają na nią różnego rodzaju katastrofy. Dlatego trzeba ratować dinozaury, walczyć o nie i przemieszczać na swoją wyspę. Wyspa każdego z graczy stopniowo zasiedlana na koniec składa się z 9 kart (1 karta wyspy, która wskazuje jak zagospodarowywać wyspę gatunkami dinozaurów plus 8 kart z dinusiami). Zadaniem gracza jest takie operowanie kartami, które ma na ręku (7 sztuk), by wymieniać dinusie i zasiedlać swoją wyspę konkretnymi najsilniejszymi gatunkami, i z najostrzejszymi pazurami, i najlepiej robić to szybko, przed uderzeniem meteorytu w ziemię.


Rozgrywka jest dość krótka i emocjonująca. Na początek z 22 potasowanych kart zdarzeń, losujemy 10. Kładziemy je na stół awersami do góry, na sam spód wkładamy kartę z meteorytem, która odsłonięta zakończy grę. Pozostałe karty nie będą potrzebne w tej rundzie, odkładamy je do pudełka. Na środku stołu kładziemy kartę z wyspą dinozaurów, a wokół niej małe dinusie o wartości 1, według schematu. Pozostałe karty dinozaurów tasujemy, rozdajemy po siedem, a resztę kładziemy na stole w zakrytym stosie. Gracze otrzymują również karty cmentarzyska.
Gracze wykładają równocześnie swoje wybrane karty jedną lub dwie, których siła się sumuje, obstawiając kolorem wybrany gatunek. Kilka zasad, które kierują dalszą wymianą:

- Jeśli gracze wyłożyli karty tego samego gatunku z taką samą liczbą punktów, obaj odkładają karty na cmentarzysko (na koniec każda karta warta jest dwa punkty). Jeśli liczba punktów tego samego gatunku jest inna, wymianę rozpoczyna gracz z niższą liczbą punktów. Wymianę rozpoczyna gracz z najmniejszą liczbą punktów dowolnego koloru.

- Następnie gracze zamieniają zagrywane karty z tymi z wymierającej wyspy dinozaurów. Zaczynamy od najsłabszych odkrytych kart. Jeśli zagrywaliśmy dwie, to na wyspie umieszczamy słabszą z nich, a mocniejsza wypada z gry. Karty, które podmieniliśmy zabieramy na swoją wyspę i układamy zgodnie z odpowiednimi strefami geograficznymi. Na koniec uzupełniamy do ręki 7 kart.
- Żeby walczyć o przesiedlenie konkretnego gatunku dinusia, należy wykładać większą liczbę punktów na karcie /kartach niż dany dinuś ma na wyspie. Gdy zaatakowana karta na zagrożonej wyspie byłaby słabsza od tej już posiadanej w zasobach gracza – na jego prywatnej wyspie, oddaje zagraną kartę na cmentarzysko (warto jednak poczekać na kolejne, które sukcesywnie są dobierane). 

- Przy każdej rundzie jest odkrywane inne zdarzenie losowe, do którego trzeba dostosować rozgrywkę, a które dodają dreszczyku emocji. Np. czasem można zagrać aż 3 kartami, albo wymienić te, które już nam się nie przydadzą.

Gra kończy się w momencie, gdy zostanie odsłoniona karta z meteorytem. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej punktów za zgromadzone na swojej wyspie dinusie. Dodatkowe bonusy otrzymuje się za karty z pazurem i za prędkość ukończenia zasiedlania. Warto walczyć o dodatkowe premie, które w rezultacie mogą zaskoczyć i zmienić wyniki.Można grać w wersję łatwiejszą (tzw. tyranka: umieszczać dowolne gatunki w różnych miejscach wyspy), albo w trudniejszą (tzw. tyrana: zasiedlać dinozaury według stref geograficznych zgodnie z wytycznymi z karty wyspy). Można łączyć oba warianty w jednej grze, by rodzice z dziećmi, starsi z młodszymi mogli grać jednocześnie.

Sposób, w jaki zilustrowane zostały dinozaury przez Stephane’a Escapę spodobają się małym fanom świata zwierząt. Latawce, wege, mięśniaki i wodniki mają swoje siły, a znawcy rozpoznają konkretne gatunki Stegosaurusów, Velociraptorów, i innych. Gra jest prosta, przejrzysta, jasna i logiczna, a mechanika ciekawa.

Wyspa dinozaurów
Bertrand Arpino
ilustracje: Stephane Escapa
wydawca: Foxgames, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2016 
dla 2-6 graczy, wiek 7+
zawartość pudełka: 108 kart dinusiów, 22 karty zdarzeń, 26 kart rozstawienia, 6 kart pomocy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...