01.03.2017

To ja! Duży i odważny


Bywa, że współczesne pokolenie dzieci często ma aż zanadto odwagi i pewności siebie, ale nie zawsze. Te dzieci, którym brakuje wiary we własne siły trzeba koniecznie nauczyć odważnie iść przed siebie. Zebrane w tej książce krótkie opowiadania mają pomóc, poprzez poznawanie historyjek ich rówieśników, osiągnąć ten cel.

To ja! Duży i odważny to drugi tom opowiadań z cyklu „To ja!”. Składa się on z 3 części:
1. Brawo! Udało ci się”, czyli krótkie opowiastki, które dodają dzieciom pewności siebie. Traktują o odwadze, pokonywaniu nieśmiałości i lęków przed tym, co nieznane.
2. „Pogódźmy się!”, czyli historyjki, które pomagają dzieciom pogodzić się w trudnych sytuacjach konfliktowych, kłopotliwych, z przyjaciółmi i rodziną. Opowiadania kończą się pozytywnie, pokazując jak łagodzić konflikty, przepraszać, jak wychodzić z takich sytuacji zachowując twarz.
3. „Kolorowych snów!”, czyli opowieści, przy których łatwiej dzieciom zasnąć. Te spodobały się nam najbardziej, bo pobudzają marzenia, krążą wokół wyimaginowanych światów. Wyciszają i wprowadzają w błogi nastrój. W tekście zwykle zawarty jest moment zasypiania, dobrego spokojnego snu.
Opowiadania są krótkie i omawiają konkretne zagadnienie (noc poza domem, strach przed nową sytuacją, kłótnia, itd.). Stają się pretekstem do rozmowy, do tego, jak dziecko czuje się w podobnej sytuacji. To zwykłe codzienne wydarzenia, kłopoty, radości dzieci. Dla dzieci, które lubią słuchać o rówieśnikach, o sytuacjach podobnych, które zdarzyły się lub mogą się zdarzyć też im. Do rozmowy, by omówić podobne sytuacje, pokazać, jaki jest schemat ogólnie przyjętych zachowań.

Kiedy maluchy zaczynają poznawać otaczający je świat i zawierać przyjaźnie, przeżywają wiele ekscytujących, nowych i pięknych chwil. Zdarzają im się sytuacje, w których potrzebują pociechy, rady lub wsparcia. Wspólne czytanie zawartych w tej książce pełnych fantazji opowieści daje pretekst do rozmowy o wielkich i małych dziecięcych problemach i buduje atmosferę bliskości i bezpieczeństwa.

To ja! Duży i odważny. Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie
tytuł oryginału: Gross und muting, das bin ich! Geschichten die kinder stark machen
praca zbiorowa 
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017
liczba stron: 120

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...