21.02.2017

Popatrz w niebo - seria 3 książek dla maluszków


Seria 3 niewielkich książeczek "Popatrz w niebo" adresowana jest do najmłodszych odbiorców: od 0-3 roku życia. Odpowiednio zaprojektowane zaspokajają potrzeby percepcyjne najmłodszych. Zawierają odpowiednią ilość słów, barw i kształtów, nie przytłaczają nadmiarem. Pokazują to, co nas otacza: słońce, księżyc, ptaki na niebie, określają stany: ciepło, zimno, ciemno, jasno.

Pamiętam, jak sporo już lat temu na konferencji była mowa o norweskim systemie, że tam czyta się od kołyski, że z okazji urodzin dzieciom daje się książki. U nas to było odległe nierealne marzenie. I proszę, doczekaliśmy się i my:) Bo dobrze dawać dzieciom książki od kołyski, zanim wejdą w szkolny system uczenia się liter. Dobrze dawać dobre książki, które pobudzają wyobraźnię, kształtują estetykę, język, inspirują do twórczości. 

Mamy przed sobą 3 spójne ze sobą książeczki, powiązane tematycznie i stylistycznie części, z ładną szatą graficzną, zrozumiałą na przeznaczony wiek, z kontrastami i przyjemną prostą tematyką. Dostosowane do potrzeb i wieku maluszka, a wymagające inwencji rodzica:)

Pierwsza część skierowana do najmłodszych dzieci od 0-1 roku życia. Zachowane kontrasty, właściwie dostrzegane w tym wieku, kiedy wzrok nie jest dostatecznie wykształcony. Do postrzegania kolorów i kształtów, do pierwszych prób koncentracji na jednym stałym elemencie. Naprzemiennie podawane barwy jasne i ciemne, wyraźne, powtarzające się kółka, pasy, zmieniające formę, figury i kolory.


Druga część na drugi rok życia. Geometryczne kształty, które nabierają jakichś cech, przeobrażają się w księżyc, w słońce, planety puste i zamieszkane, gorące i zimne. Można przewracać i oglądać w pionie, by lepiej utrwalić, co wysoko na górze, a co na ziemi. Jasne i ciemne barwy naprzemiennie kontrastują. Pojedyncze słowa, krótkie zdania określają co jakie jest, jak działa.

 
Trzecia część zawiera krótką fabułę opowiadającą o Księżycu, który wyrusza w poszukiwaniu przyjaciela do zabawy. Odwiedza las, staw, łąkę, miasto. Nastrojowa historia koi emocje i delikatnie układa do snu podczas wspólnego liczenia gwiazd. Uczy, że trzeba wyjść do świata (żłobka, przedszkola), umieć szukać i zabiegać o właściwe sobie towarzystwo.


To udane graficznie pozycje i profesjonalne podejście do najmłodszych. Książki, które rosną razem z dzieckiem o ciekawej tematyce kosmicznej, by od początku mierzyć wysoko i sięgać gwiazd. Projekt "Popatrz w niebo" Moniki Zborowskiej i Joanny Gębal otrzymał nagrodę główną konkursu Trzy/Mam/Książki zorganizowanego przez Instytut Książki w ramach narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Popatrz w niebo
Joanna Gębal, Monika Zborowska
wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2017
liczba stron: 30
seria 3 książek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...