20.02.2017

Biały Mustang


Biały Mustang to zbiór opowiadań, który przybliża tematykę kultury indiańskiej Ameryki Północnej. Ich autor Sat-Okh czyli Stanisław Supłatowicz urodził się w Kanadzie. Słuchał przekazów podawanych z ust do ust. Przesiąknięty ich magią pisarz i gawędziarz nadał im poetyckiego smaku i spisał w zbiór legend, baśni i mitów.

Osadzenie ich w klimacie indiańskim, w zgodności życia z naturą, poszanowania praw przyrody, specyficzne imiona, stają się przyjemną przygodą dla czytelnika. Łatwo wyczuwa się klimat siedzenia przed tipi, przy ognisku, z kubkiem gorących ziół w ręku, kiedy "fajka krąży z ust do ust", w dali słychać wilki i pohukiwanie sów. Opowiadania wzbudzają emocje, odrobinę strachu, wymownie pouczają, wskazują co dobre a co złe. Pokazują piękny literacko związek i zależność człowieka z naturą, uczą szacunku wobec bóstw, starszych i wyższych rangą. Opisują powstawanie ras na ziemi, przeobrażając się w mity.
Z tych kilku opowiadań zawartych w zbiorze dowiemy się, jak wyglądali Indianie, jak żyli, ich relacje z innymi, wierzenia i zwyczaje, poznamy panteon bóstw z Wielkim Duchem na czele. Ich pojęcie o ludziach w innych kolorach skóry, legendarne odważne wyprawy, młodzieńcze zrywy, mądrość najstarszych. Utarty w naszej świdomości obraz Indianina jako człowieka odważnego, walecznego, skromnego, z honorem i umiejętnością życia w zgodzie z naturą.

W Mysłowie niedaleko Tucholi znajduje się Muzeum Indian Ameryki Północnej imienia Sat-Okha. A jeśli nie oglądaliście bajki Disneya "Mustang z Dzikiej Doliny", 2002, polecam, jako tematyczny piękny dodatek.

Biały Mustang
Sat-Okh 
ilustracje: Wiesław Majchrzak
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczna stron: 120

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...