27.02.2017

Ilustrowany inwentarz ptaków


Tak mało wiemy o świecie, tak wiele możemy odkrywać. Pierwsi odkrywcy i ilustratorzy ptaków nie mieli łatwego zadania. Rozpoznać gatunek, dostrzec różnice, utrwalić odpowiednio (aparaty fotograficzne nie istniały od zawsze:). Te bez pośpiechu wykonywane ryciny i opisy zwierząt zachwycają, urzekają, mają to coś, do czego chętnie wracamy. Dzięki V. Aladjidi i E. Tchoukriel i wyd. Zakamarki my także możemy zachwycić się pięknem rycin ptaków rysowanych "na żywo", z obserwacji oraz z fotografii, z naukową wnikliwością, wrażliwością.

Spośród około 10 tysięcy gatunków "Ilustrowany inwentarz ptaków" zawiera 76 rycin i opisów ptaków z różnych stron świata. Styl wykonania rysunków, delikatna kolorystyka, dokładność, subtelność i wyjątkowość poszczególnych ptaków zachwyca. Poznajemy gatunki nakreślone pisakiem kreślarskim w postaci pióra zwanego rapidografem oraz tuszem chińskim, umiejętnie pokolorowane akwarelami, które odzwierciedlają bogactwo odcieni i faktur spotykanych w przyrodzie.

Każda rycina opatrzona jest polską i łacińską nazwą, wymiarami, obszarem występowania, opisem upierzenia i uwaga! głosu ptaka oraz innymi ciekawostkami na jego temat. A podział jest następujący: wróblowe i niewróblowe. Z niewróblowych wyróżnione: kukułkowe, krótkonogie, pelikanowe, rurkonose, flamingowe, itd. Dzięki przejrzystemu podziałowi, wyróżnionym przedstawicielom gatunku, informacje są uporządkowane i przejrzyste. To, co najbardziej charakterystyczne zostaje w pamięci, to co trudniejsze, można na nowo odkrywać, doglądać i zachwycać się (mięśniami dzięcioła, rozpiętością skrzydeł albatrosa czy prędkością pikowania sokoła). Indeks na końcu "Inwentarza" jest alfabetyczny, żeby ułatwić czytelnikowi wyszukiwanie konkretnych ptaków na ponumerowanych planszach.

A zatem pakujemy lornetkę, "Inwentarz", ciepłą herbatę i ruszamy wypatrywać nasze rodzime gatunki w lesie i nad wodą. Zachwycać się pięknem, harmonią, odkrywaniem. Przygoda czeka:)

Ilustrowany inwentarz ptaków
tytuł francuskiego oryginału: Inventaire illustré des oiseaux
Virginie Aladjidi
ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2016
liczba stron: 76

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...