24.02.2017

Co? Jak? Napisać


Pisanie staje się dzisiaj sztuką, zarezerwowaną dla niewielu. Ładny charakter pisma zdarza się średnio u jednej osoby na całą klasę szkolną, grupę pracowników. "Co? Jak? Napisać" to podręcznik i ćwiczenia do nauki pisania różnego rodzaju liter. Dla relaksu, ćwiczenia koncentracji, sztuki precyzyjnej kreski.

Kaligrafii kiedyś uczono w szkołach, dzisiaj ta sztuka niemal zaniknęła, bo pismo coraz rzadziej potrzebne. Może jednak warto do niej wrócić, np. hobbystycznie? Samodzielnie, przy muzyce, dla relaksu, przy dziecku, które uczy się pisania/rysowania, dla młodzieży, żeby palce odpoczęły od klikania. Do rysowania w książce, zeszycie lub na kartce w naszkicowanych liniach. Tak można na początek, dla ozdoby jakiejś pracy. Jeśli zapału wystarczy, można więcej.

Baw się literami, ćwicz wytrwale wybrane kroje, modele pisma, ciesz się efektem. Wystarczy trochę uwagi, skupienia, żeby powstały fajne ozdoby, loga, hasła, tytuły, plakaty. Używaj ołówka, pióra, farb, kredek, sprayu. (A jeśli chcesz poczytać więcej o pisaniu, kaligrafii, zobaczyć dokument o ożywianiu wiejskiej i małomiasteczkowej przestrzeni, zajrzyj do rurales. Potrzeba twórczości bywa wielka.)

Frajda z udanych liter jest wielka i dla początkującej w sztuce pisania młodzieży, dla której przeznaczone są te wydania Art Egmontu, i dla dzieci, które chętnie próbują swoich sił i zaskoczone są różnorodnością, i dla dorosłych, którzy pamiętają sztukę techniczego pisania na zaliczenie i doceniają piękno kształtnych pomysłowych liter. Do wyboru podręcznik lub zeszyt ćwiczeń, które zawierają przykłady czcionek i miejsce do ich ćwiczenia. Sporo w nich linii na wiele tygodni, miesięcy żmudnej i satysfakcjonującej pracy. Dla tych, którzy wierzą, że ćwiczenie czyni  mistrza.

Co? Jak? Napisać
tytuł oryginału: A system of easy lettering
J. H. Cromwell
wydawnictwo Art Egmont, Warszawa 2017
seria: Sztukoterapia
liczba stron: 192


Co? Jak? Napisać
J. H. Cromwell
wydawnictwo Art Egmont, Warszawa 2017
seria: Sztukoterapia
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...