12.01.2017

Tata


Humorystyczny opis potęgi taty zawarty w opowiadaniach T. Tellegena zachwyca. W wyobraźni i pojęciu dziecka prawdziwy tata jest najsilniejszy, zawsze ma rację, potrafi i wie wszystko.

Autor wykazał się wyjątkową wyobraźnią. Ta wyobraźnia, humor i wdzięk historii zaskakuje małego odbiorcę i ujmuje dużego, zachwyca pomysłowością, wywołuje niejednokrotnie uśmiech na twarzy i rozmarzenie. A przy okazji gwarantuje dobry sen, sen przepełniony cudownościami. Najlepsze jest to, że tak surrealistyczne treści dziecko przyjmuje jako oczywiste, bo przecież tak jest! Relacja ojca z synem jest tu nieprawdopodobnie wspaniała.

Jak nie wierzyć bezgranicznie takiemu tacie, który wciśnie swoją głowę przez okno i podpowie trudne działanie podczas trudnych zajęć z matematyki. Tata przepędzi największego złoczyńcę. Wygra utarczki słowne z lekarzami i zapobiegnie wycięciu migdałków wbrew wszystkim. W cyrku okaże się o wiele sprawniejszy niż cyrkowcy. To tata, który jest wyobrażeniem małego synka Józefa. Możemy się nie zgadzać z niektórymi jego poczynaniami. Ale jeśli potrafi nawet śmierć przegonić, to przecież musi być naprawdę kimś! Jest prawdziwym bohaterem, "dokonuje bohaterskich czynów". Jest najlepszy ze wszystkich. Taka świadomość wystarczy dziecku. Czuje się bezpiecznie.

42 krótkie filozoficzno-humorystyczne opowiadania. Poruszające zagadnienia codzienne, ale i trudne. Mocno skondensowana proza, do której trzeba wracać, bo krótka, treściwa i bardzo dobra.

Tata 
Toon Tellegen
ilustracje: R. S. Berner 
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2016
liczba stron: 88

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...