14.01.2017

Domek


W końcu doczekałam się tego dnia, kiedy mogłam zagrać w Domek. Gramy, bo jakże miło jest być takim architektem i nie ponosić za to przykrych konsekwencji:) I polecamy dalej.

To, co przyciąga od początku to szczegółowa dopracowana grafika, wypraska w kształcie domku, bardzo dobrej jakości elementy gry, drewniany domek pierwszeństwa. Potem jasne intuicyjne zasady, co w rodzinnym graniu bardzo się sprawdza i nie budzi niepotrzebnych konfliktów. Każdy dostaje pusty dom do zaprojektowania. Karty do zapełniania domku zabiera parami w kolumnie z planszy albo jedną pierwszą bez pary, zyskując znacznik domku-pierwszeństwa. I układa, zwracając uwagę na to, by nie kłaść karty nad pustym polem (czyli budować na czymś:), co ze sobą sąsiaduje, za co są dodatkowe bonusy. By budując zyskiwać, a nie tracić w końcowym rozliczeniu. Bonusy są za funkcjonalny dobry projekt do zamieszkania, jakość dachu i wykończenie całości. Karty wybiera się w 12 rundach z tego, co jest wyłożone w danym momencie na planszy. Nie zawsze zgarnie się salon czy kuchnię, na które czekamy. Trzeba jeszcze pamiętać o kartach pomocników i doposażaniu naszych pomieszczeń żetonami (uwaga: tylko jeśli mamy już zgromadzoną odpowiednią liczbę kart, w przeciwnym wypadku nie możemy dołożyć kolejnej, np. 3 salonu, który sobie zaplanowaliśmy).

To gra dla małych i dużych, na wiek 6+ bez górnych granic. Dla tych, którzy lubią i potrafią planować, obmyślać, co warto gdzieś umieścić, co przyniesie wymierne korzyści, podejmować decyzje. Do pomyślenia i zabawy, która nie męczy, a sprawia radość. I za każdym razem inny projekt powstaje. Z entuzjazmem zaczynamy więc urządzać pokój dziecięcy z rakietą, salony z miękkimi fotelami, montować saunę, wrzucać graty do graciarni. Piękna jest! Bardziej zaawansowani gracze mogą pobawić się w działania na złość innym graczom.
A wiecie co jeszcze jest w niej super? Że dziecko samo chce układać elementy gry do pudełka, bo tak fajnie jest zrobiona wypraska:)

Domek
Klemens Kalicki
ilustracje: Bartłomiej Kordowski!
wydawnictwo Rebel, Gdańsk 2016
liczba graczy 2-4, wiek 7+
zawartość pudełka: 108 kart podzielonych na dwie części, 4 plansze domku, 10 żetonów wyposażenia, 1 znacznik pierwszego gracza, notes do zapisywania wyników,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...