20.01.2017

52-piętrowy domek na drzewie


Trzeba być naprawdę dobrymi przyjaciółmi (autor i ilustrator), mieć wyjątkowe poczucie humoru i wyczucie młodego czytelnika, by tworzyć w taki sposób. Książka przepełniona jest dowcipem, abstrakcją, przyjemnym rysunkiem, fantastycznie absurdalnymi przygodami, które mogą się zdarzyć tylko mieszkańcom takiego domku.

Znamy już tych zwariowanych bohaterów, ale nie wszystko o nich wiemy. W kolejnej części dowiadujemy się, jak powiększyli i o co wzbogacili swój domek. Nie są to oczywiście rzeczy normalne w powszechnym rozumieniu. Mamy np.: niszczarkę arbuzów, przebraniomat z 5 tysiącami przebrań, tor wyścigowy dla koni na biegunach czy wyrzutnię rakietową. I moc przygód, bo Nochal wyjątkowo nie pogania w sprawie wydania nowej książki, a nawet znika. Dziwne to, bohaterowie w takiej sytuacji nie są w stanie sami dopiąć terminu. W dodatku kiedy Nochal znika w tajemniczy sposób Andy i Terry mają okazję, żeby się wykazać, przeżyć przygody inne i bardziej atrakcyjne niż żmudne pisanie książki. Utworzyć choćby agencję detektywistyczną, latać jajkolotem, odwiedzić zamek warzywny. Dużą rolę odgrywa tu Jill, która zna się na zwierzętach i mogłaby zrozumieć gąsiennicę znalezioną w gabinecie Nochala. Niestety właśnie zasnęła ukłuta przez marchewkę:)

"Zupa człowiekowa" może byłaby i pyszna, ale jest to historia która ma dobre zakończenie, nawet bardzo dobre, pomimo poważnego rozjuszenia warzyw i Nochala. Dziarska Natka Jarska może wykazać się tu swoją odwagą i sprytem w stosunku do warzyw. A wytrenowane ślimaki niczym sprytne Ninje okażą się bardzo przydatne w ratowaniu reputacji Andy'ego i Terry'ego. Długo wyczekiwany dzień urodzin może czasem przybrać niekontrolowany tok zdarzeń i zupełnie rozminąć się z oczekiwaniami.

Przygoda, maksymalne i często odśmigłowe poruszenie wyobraźni. Duża dawka humoru. Szalone tempo i przebieg akcji. Zabawne dopracowane ilustracje. Oto nowe przygody mieszkańców 52-piętrowego domku na drzewie. 

52-piętrowy domek na drzewie
Andy Griffiths
ilustracje: Terry Denton
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 336

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...