14.12.2016

Klasyka: Króliczek Piotruś i Księga dżungliDzisiaj spotkanie z klasyką: zwierzęcy bohaterowie w opowiadaniach Beatrix Potter i angielskiego noblisty Rudyarda Kiplinga, czyli Króliczek Piotruś i Księga dżungli, czyli książki z ładną dziecięcą grafiką.

Beatrix Potter kojarzy się wielu z Króliczkiem Piotrusiem. To pierwsze jej opowiadanie, które pierwotnie było napisane i zilustrowane w liście. Przygody niesfornego króliczka, nieposłusznego mamie, szukającego przygód w ogrodzie McGregora, stało się początkiem kariery pisarskiej. Szczęśliwe zakończenie, pomimo zgubionego kolejny raz ubrania i zasypiający ze zmęczenia Piotruś jest uroczy. Kolejne opowiadania traktują o innych zwierzętach: mamy niepokorną wiewiórkę Chrupusia zwanego Iskierką, który tak długo niepokoi sędziwą sowę Benona, aż zostaje za to ukarany. Mamy jeża- panią Mrugalińską, niezwykle pracowitą i usłużną, która zaskakuje swoją kreacją i ucharakteryzowaniem przez autorkę. Nosi kilka halek, jest okrąglutka, milutka, nieco komiczna, ma "mały ciemny nosek i czarne oczy", dłonie pomarszczone od mydlin. Jest odzwierciedleniem prawdziwej pani Kitty McDonald. W kolejnym krótszym opowiadaniu poznamy pannę Pusię i jej zmagania z bystrą, sprytną, "strojącą żarty" myszką. A końcowym bohaterem jest dostojny pan Jaremiasz i zatrważające przygody nad stawem i wniosek "już nigdy więcej nie skoczę na ryby".

Klasyka zawarta w krótkich opowiadanich może się podobać lub nie, warto ją poznać ze względu na charakterystyczną kreskę. Osadzenie akcji w XIX-wiecznej Anglii, w konkretnych miejscach, nad jeziorem, w lesie, w ogrodzie. Zwierzęcy bohaterowie otrzymali sporo cech zaczerpniętych z obserwacji. Widoczne jest zamiłowanie autorki do nich, opieki nad nimi, utrwalania ich wyglądu na rysunkach, ukazywanie ich jako słodkich, psotnych i zabawnych towarzyszy zabaw i codziennego życia. Opowiadania mówią o zwykłych codziennych przygodach zwierząt, są bardzo proste w warstwie słownej i przekazie, trudno odnaleźć w nich głębszą treść.

Króliczek Piotruś i inne historyjki
tytuł oryginału: The world of Peter Rabbit
Beatrix Potter 
wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2016
liczba stron: 92

Księga dżungli to znane wielu historie chłopca o imieniu Mowgly wychowanego przez wilki. Walt Disney oparł na motywach tej powieści film pod tym samym tytułem, a w 2016 na nowo została zekranizowana przejmująca, pełna przygód powieść. Składa się z 7 części. Chłopiec został odbity tygrysowi i przyjęty do gromady wilków. Poznał ich język, nauczył się żyć. Za rodziców ma wilki, za opiekuna, przyjaciela i nauczyciela panterę, a za nauczyciela języka zwierząt i przyjaciela od uśmiechu- niedźwiedzia. Chłopiec wychowywany w dżungli ma świadomość nieuchronnego pojedynku z tygrysem i powrotu do ludzi. Motyw porzucenia chłopca, klimatyzacji w nowym otoczeniu, po wielu latach wspólnego życia ze zwierzętami jest trudny. Do tego wyparcie się go przez wilki i jeszcze trudniejsza sztuka życia między ludźmi sprawia, że los chłopca jest naprawdę poważny.
To bohater, którego ludzie odrzucają, mając go za czarownika, a zwierzęta dżungli z którymi było mu dobrze i umiał się z nimi porozumieć też w pewnym momencie go nie chcą, podburzani przez odwiecznego wroga- tygrysa Shere Khana. Chłopiec jest inny, odbiega od zwierzęcych i ludzkich standardów, nie przystaje do norm. A takich trudno akceptować. Prawa dżungli są dla wszystkich surowe i niebezpieczne, ale w przeciwieństwie do ludzkich, równe wobec wszystkich.

Zgrabne mini wydanie do kieszeni ucznia, by w wolnej chwili mógł wczytywać się w prawa dżungli i utopijny ludzki świat. Ilustrowane przez hiszpańską dziecięcą ilustratorkę w bajkowym, pełnym wyobraźni stylu E. G. Cortes.

Mini klasyka: Księga dżungli
Rudyard Kipling
ilustracje: Ester Garcia Cortes
wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2016
liczba stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...