03.11.2016

Moja pierwsza mitologia


Piękna polszczyzna pani Katarzyny Marciniak, fascynacja epoką antyczną, wyczucie młodego czytelnika (mitologie można czytać nawet 6-letniemu dziecku), dogłębne i barwne opisy postaci i zdarzeń, odniesienie do współczesnego życia. Bajeczne ilustracje Marty Kurczewskiej, z wdziękiem i delikatnością, z wątkami humorystycznymi na swój sposób opisują wątki mitologiczne. To fascynujące historie o bogach, ludziach i bestiach przeznaczone dla najmłodszych czytelników, zawarte w dwóch księgach o pojemności prawie 600 stron.

W części pierwszej przeczytamy o dzieciństwie bogów i ludzi (15 opowiadań) oraz o przygodach herosów (10 opowiadań). A więc o dzielnym Zeusie i rogu obfitości. O spokoju na Olimpie, pod warunkiem że Zeus z Herą się nie kłócą:) O wojowniku Aresie, synu Zeusa i Hery, który od dziecka lubił bawić się w wojnę i łatwo wpadał w gniew. O bożku miłości Erosie i zauroczeniu Psyche. O Hadesie i jego podziemnym królestwie, do którego podstępnie wciągnął piękną Korę. O małym Heraklesie, który od maleństwa ćwiczył swoje siły w zapasach z Ifiklesem, i z satysfakcją trzymał za ogony węże zesłane przez Herę, itd. 


Księga druga podzielona jest na trzy części:
1) zachwycony zmianami w otoczeniu rzymski poeta Owidiusz oprowadza czytelnika po przemianach ludzi, zwierząt, zgodnie z zasadą "wszystko się zmienia i nic się nie zmienia". Utrwalił je w "Metamorfozach". (10 opowiadań). Pokazuje plejadę postaci, bohaterów, bogów, zwykłych mieszkańców ziemi i ich losy
2) mitologiczne bestie, czyli bestiariusz (10 opowiadań),
3) królestwo Hadesa, (5 opowiadań) po których oprowadza czytelnika Sybilla. Potrzeba tu nieco odwagi, wgłębienia się nie tylko w mityczne postaci, ale trochę i w siebie.

W księdze drugiej poznamy m. in. piękną Dafne zamienioną w drzewo laurowe i zakochanego w niej Apollo, krwiożercze harpie, mściwe erynie, najpiękniejszą z nimf- Kallisto zamienioną w Wielką Niedźwiedzicę, rozkochanego w sobie Narcyza, śmiały podniebny lot Dedala z Ikarem czy wykluczonego z "konkursu na supertatę" Kronosa.

Opowiadania o dzielnych herosach, potędze bogów, niezwykłych stworzeniach od zarania oczarowywały słuchaczy, wywoływały uśmiech na twarzy, dreszcz strachu czy głębokie wzruszenie. Niezwykle miło jest wgłębić się w świat nimf, dziwnych stworzeń, historii miłosnych i walecznych. Dzięki trafności opisów, przyjemności z poznawania świata mitycznego, mały czytelnik zapamięta mimowolnie, przy okazji, czym są: ikarowy lot, arkadia, syzyfowe prace, co znaczy zdobywać laury albo dosiadać Pegaza. Bo wiele z tych historii, bohaterów mają odbicie w wyrażeniach i zwrotach językowych. Po kolejnych rozdziałach zamieszczono krótkie opowiadania i objaśnienia, kiedy i jak z nich korzystać.

Moja pierwsza mitologia. Księga pierwsza
Katarzyna Marciniak
ilustracje: Marta Kurczewska
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 272

 
Moja pierwsza mitologia. Księga druga
Katarzyna Marciniak
ilustracje: Marta Kurczewska  
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 288

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...