17.11.2016

Ligretto crazy


Karty przedstawiają wartości od 1-5 w pięciu rodzajach grafik (kostka, linie, cyfry, słowa, palce) i kolorów (pomarańczowy, czerwony, zielony, żółty, granatowy). W każdym zestawie kolorystycznym znajdują się po dwie karty "Ligretto crazy", które są jokerami i zastępują każdy rodzaj karty.

Celem gry jest wyłożenie na środek wszystkich swoich kart w jak najszybszym czasie przez wszystkich graczy. Każdy próbuje ukończyć i zdobyć jak najwięcej stosów. Punkty uzyskuje się za wyłożone i zdobyte karty. Kto zgromadzi w kilku rundach 100 punktów, wygrywa.
A zasady wykładania kart są następujące: każdy z graczy ma swój stos kart w jednym kolorze, tasuje go i kładzie przed sobą. Na rękę bierze 3 karty i tylko jedną ręką może dokładać karty do stosu (po wyłożeniu karty, uzupełnia, by w ręku cały czas było ich 3). Stos zawsze zaczyna się kartą z numerem 1 albo "ligretto crazy". I układa się albo: 12345, albo o jeden wyższą lub niższą od tej, która znajduje się na stosie. Kolor nie ma znaczenia. Stos kończy zawsze cyfra 5, zakończony stos wędruje do tego, kto wyłożył piątkę i wykrzyczał "ligretto crazy":). Jeśli karta nie pasuje do stosów, można odłożyć ją do kart odrzuconych. Przy końcowym liczeniu za każdą odrzuconą kartę jest -1 punkt, za każdą zdobytą kartę jest 1 punkt. I jeszcze jedna ważna rzecz: stosów można układać tyle, ile jest graczy!

Można się przy niej zmęczyć. Ale cieszy i młodszych i starszych, i chce się kolejnych rozgrywek, żeby pospieszyć swoje myślenie, potrenować trochę koordynację ręka-oko i szybkość reakcji w wykładaniu kart. Zabawna karcianka w dobrej cenie.

Ligretto crazy
projekt: Greg Zima
Schmidt Spiele GmbH, Berlin 2013
dla 2-5 graczy, wiek 7+
zawartość pudełka: 180 kart (po 36 kart w 5 różnych kolorach) 

A co słychać u innych grających? 
http://projektgrajmy.blogspot.com/p/nasze-recenzje.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...