21.10.2016

Motyw wędrowania, czyli Król ptaków i Czajniczek - do wygrania!!!


Motyw wędrówki przewija się w literaturze przez wszystkie chyba epoki literackie. Ten wewnętrzny imperatyw człowieka nie pozwala mu stać w miejscu. Nakazuje szukać, zmieniać, osiągać cele, dążyć do czegoś co nowe. Dwa tytuły dla dzieci: "Król ptaków"- motyw wędrówki ptaków do słońca, by ogłosić króla i "Czajniczek"- motyw wędrówki dziewczynki jako wyjście z domu, pokonanie wszystkich strachów w konkretnym celu. Dzięki uprzejmości troy.net mogą powędrować do was:) O szczegółach poniżej.

Dawno temu ptaki postanowiły wybrać spośród siebie króla. Ten, kto doleci najbliżej słońca, zostanie władcą wszystkich ptaków świata.
Tak zaczyna się opowieść o zawodach ptaków w locie ku słońcu. Dzięki temu mamy ogląd na różnorodność i piękno ptaków. Wyróżnione gatunki ptaków i delikatna grafika zachwyca. Świergot, szczebiot i klekot jest nie do opisania. Jedni trenują, inni odpoczywają, by nabrać sił, jeszcze inni optują za wyłonieniem króla biorąc pod uwagę inne kryteria. Ostatecznie tysiące ptaków rusza w drogę, leci w stronę słońca. Nie przejmują się tymi, którzy odpadają, a ci, nie lamentują, że są słabsi, wracają chętnie do swoich ulubionych zajęć. Kto zostanie władcą przestworzy: silny i szybki orzeł przedni czy pełen energii maleńki mysikrólik? Słońce jest tak odległe... 

Każdy jest w czymś dobry, każdy jest inny i wyjątkowy. Uśpiona czujność, nutka pychy sprawiają, że zwycięzcami zostają nie zawsze ci, którym wydaje się, że są najlepsi...
To pierwsza książka dla dzieci napisana i zilustrowana przez G. Le Bec'a. Dużych rozmiarów subtelny graficznie picture book. Różnorodność ptactwa zdumiewa, nie często pojawiają się tak rozmaite gatunki ptaków w opowiadaniach dla dzieci. Niestety treść "Króla ptaków" nie jest najwyższych lotów, zakończenie jest niespodziewanie nieudane.

 
Król ptaków
tytuł francuskiego oryginału: Le Roi des Oiseaux
Gwendal Le Bec
wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2016
www.troy.net.pl
liczba stron: 32
Druga opowieść to wędrówka małej Bianki w poszukiwaniu odpowiedniego tytułowego "czajniczka". "Bianka jest dumna, cieszy się. Serce bije jej mocno", kiedy mama pozwala na samodzielną wyprawę. Droga z domku na wzgórzu prowadzi przez las, rzekę, labirynt, prowadzi do miasta i ulic pełnych fascynujących witryn sklepowych. Dziewczynka spotyka ludzi i zwierzęta, rozmawia z nimi, pyta o drogę, pomaga, i sama otrzymuje sporo pozytywnych gestów. Wykazuje się dużą kreatywnością. Przeżywa przy tym moc przygód i wraca zadowolona z wyprawy. Osiągnęła zamierzony cel, sprostała zadaniu, wróciła przed zachodem słońca ku radości mamy.  

Czajniczek
tytuł oryginału: La Bouilloire
Etsuko Watanabe
wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2016
www.troy.net.pl
liczba stron: 64 

Jeśli podobają się Wam te duże i barwne książki, piszcie/rysujcie lub przesyłajcie zdjęcia o Waszych codziennych i niecodziennych wędrówkach poniżej w komentarzach albo na profilu fb. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybiorę te, które spodobają mi się najbardziej. Wyniki ogłoszę w sobotę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...