Spotkanie z bajkami Ezopa, jednego z najsłynniejszych bajkopisarzy, jest chyba nieuniknione. Mądrość wypływająca z historii, humorystyczne podejście, zwierzęcy bohaterzy, to cechy charakterystyczne krótkich historyjek tak chętnie przytaczanych na przestrzeni lat. W interpretacji chilijskiego poety Cristobala Joannona, są przyjemne w odbiorze, dostosowane do współczesnych realiów. Porażają wdziękiem, skrzą humorem i dobrym smakiem. Do tego ilustracje Agaty Raczyńskiej, które czynią ten zbiór jeszcze bardziej wyjątkowym.
Bajki są zwięzłe, sprytni bohaterowie wypowiadają cięte riposty i szybko obnażają zadufanych w sobie rozmówców. Morały Ezopa są ponadczasowe, w nowym wydaniu dostosowane do współczesnego języka albo dodatkowo objaśnione, co autor mógł rozumieć poprzez dany utwór. I tak poprzez historię osła widzimy, że sztuką jest umiejętność doceniania tego, co posiadamy, bo inne miejsce wcale nie oznacza lepszego. Zadufany w sobie "doskonały gitarzysta" zostaje obrzucony pomidorami i jajami. A dzieci rolnika uczą się, jakie skarby kryje i wydaje ziemia, kiedy jest właściwie uprawiana. Utwory pokazują różnych ludzi i zwierzęta, dotykają wielu tematów. Bajki Ezopa przetrwały ponad dwa tysiące lat, główni dzięki prostej zwięzłej formie, do tego przekazują ważne, choć czasem trudne prawdy o nas samych.
Książka otrzymała już kilka nagród: w Chile, Meksyku, Korei czy Brazylii. Ciekawa jestem, czy polscy czytelnicy także docenią jej urok, bo jest dość specyficzna.
Cristobal Joannon
ilustracje: Agata Raczyńska
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 64
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz