30.09.2016

Gry i zabawy z dawnych lat


Stare dobre gry nigdy się nie nudzą. W tym roku ożyły u nas: piłka nożna, statki, ciasteczko, pomidor, korzystaliśmy niejednokrotnie z kapsli, kamieni i patyków. Okazuje się, że niektóre zabawy mogą być ciągle wykorzystywane i dzieci z przyjemnością po nie sięgają. Ożyło też osiedlowe podwórko i pojawiło się dużo dzieci chętnych do zabaw. "Tam, gdzie są podwórka, podwórkowe zabawy mają się całkiem dobrze". Są proste, nie trzeba do nich wiele, czasem wystarczy patyk, czasem piłka, kilka chętnych osób. Wiele z tych zabaw, w które sami bawiliśmy się dawno temu, sprawdza się i teraz.

W "Grach i zabawach z dawnych lat" Katarzyna Piętka zebrała 50 gier i zabaw z własnego dzieciństwa. Znalazły się tu popularne i mniej znane, albo nie we wszystkich regionach Polski. Te, które gdzieś w dzieciństwie się przewinęły i uległy zapomnieniu, a teraz z przyjemnością na nowo zostały odkryte, bo były naprawdę przyjemne, i dużo czasu przy nich upłynęło. Np. piekło-niebo, szubienice, pikuta, ziemniak, łańcuszek skojarzeń, Gąski, gąski do domu. Wyuczone w szkole lub od starszego rodzeństwa, przy których szybko mijały letnie i zimowe dni i wieczory.

Pięknie wydany zbiór propozycji gier i zabaw: na pogodę i niepogodę (dwa ognie, podchody, wojna, pomidor, teatr cieni), klasycznych (na trzepaku, skakance, z gumą), na spryt i zręczność (Zośka, hacele, cymbergaj z grzebieniami), z piłką lub w kole (Anse kabanse flore, baloniku nasz malutki), wyliczanki i przyśpiewki jako towarzysze zabaw ruchowych czy wprowadzenie do zabaw, ludowe (Moja Ulijanko, Jaworowi ludzie), a nawet kilka z serii niebezpiecznych:) Okraszone czarno-białymi fotografiami i delikatną grafiką pani Agaty Raczyńskiej. Objaśnione tekstem i rysunkiem zasady. Dobre kompendium dla rodziców i nauczycieli.

Gry na różny wiek, w niejednorodnym stylu, dla każdego coś dobrego i do pozostania w pamięci na długie lata. Dacie się skusić na którąś ze starych sprawdzonych gier? Ja jestem zaskoczona pozytywnym odbiorem gry w piłkę nożną na kartce, w ciasteczko, wyścigami w kapsle, trudnymi i satysfakcjonującymi ciupami. Spróbujcie. Polecam!


Gry i zabawy z dawnych lat
Katarzyna Piętka
ilustracje: Agata Raczyńska
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 128

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...