05.09.2016

Książki rozwijające swobodę twórczą - konkurs!!!

Przedstawiam Wam trzy grubaśne książki mobilizujące do twórczego działania, przelewania wyobraźni na papier, wyrażania siebie poprzez formę artystyczną. Na wiek szkolny, kiedy fascynacja literami czy światem zwierząt jest już/jeszcze wielka, a kumulacja emocji musi gdzieś znaleźć swoje ujście.

Profesor Szczękoczułek w "O cię Florek" zachęca do nieskrępowanej twórczej zabawy. Rozwija kreatywność, wyobraźnię, miłość do zwierząt. Proponuje sporo fajnych różnorodnych sposobów wykorzystania form plastycznych. Np. narysuj kolorową sierść na najcięższym psie świata, przyklej włosie ze starych pędzli na grzywę lwa, zaprojektuj kapelusz czerwonogłowej antygonie indyjskiej, itd. Przemyca ciekawostki np. zwierząt domowych i dzikich z różnych miejsc świata. Przy okazji pokazując bogactwo świata zwierząt bliskich i odległych. Często w zabawnej formie, ze szczyptą humoru, zgryźliwości, rozbrykania. Książka podzielona jest na kilka części: pupile, w chacie i w zagrodzie, w lesie i na łące, sawanna, tropiki Afryki, Azja, Puszcza Amazońska, Ameryka Północna.

O cię Florek! Profesor Florian wśród zwierząt
Dariusz Wanat
wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2016 
liczba stron: 224 

Jeśli dziecko jest na etapie fascynacji literami, warto nią pokierować, pomóc ją rozwijać poprzez czytania, pisanie, a może też i rysowanie, ozdabianie, twórcze wykorzystywanie liter nie tylko do pisania. Dzięki "Królestwu liter" dziecko przekona się, że litery można wykorzystać w wielu sytuacjach. To duża dawka rozmaitych propozycji, niektórych naprawdę oryginalnych i wspaniałych.

Jakie są litery w królestwie? Zaskakujące, pełne wdzięku, delikatne, ozdobne, dziwne, wypukłe... Co mogą robić litery? Zwyczajnie mieszkać w dość niezwykłym królestwie, ozdabiać szanownego króla, stawiać czytelnika w kropce, dawać cień, stroić się modnie, bawić się w chowanego, tworzyć, przyciągać, a nawet odwracać się w złym kierunku! Co można z nimi zrobić? Wydobywać lub ukrywać, gotować w zupie, składać z papieru, ciąć, kolorować, wycinać.
Zapraszam Was w imieniu królewicza do tej nadzwyczajnej krainy. Potrzebny jest tu zapał i wyobraźnia, silna ręka, ołówek, kredki, linijka, klej, nożyczki.
Królestwo liter
Agnieszka Myszkowska
wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2016
liczba stron: 224

"Książka na złość", to pierwsza książka, która nie przeżyje Twojego czytania:) A kolejne strony i zawarte tam polecenia udowadniają, że rzeczywiście tak się stanie. Młodego czytelnika czeka tu: rysowanie, malowanie, cięcie i klejenie, pisanie, bazgranie, a nawet chlapanie.

Malowanie lakierem paznokci śpiącej dziewczynce, zastawianie pułapek na złodzieja, murowanie wejścia do dziury myszy, nabieranie odrobiny dystansu do siebie, rysowanie siebie po zjedzeniu posiłku, zabawa w twardziela, który potrafi sprzątać mieszkanie, picie wody sodowej i rysowanie snów po nocy z bąbelkami, projektowanie własnego pokoju i plakatów z dowolnymi napisami. Znajdziecie tu sporo smaczków szkolnych: rysowanie smakołyków w sklepiku szkolnym, eliminowanie z klasy srogiego nauczyciela przed klasówką, złośliwe rysowanie rozbrykanych osobistości z klasy, uczenie się wydawania odgłosów po otrzymaniu 1 czy 6, kolorowanie uszu kolegi podłuchiwacza, itd. Dla tych, co lubią zwierzęta lub mają przed nimi obawy, jest kilka twórczych propozycji do działania: projektowanie z materiałów wdzianka dla psa, zabijanie packą much, doklejanie jej pryszczy z plasteliny.

Książka przeznaczona na wiek szkolny, kiedy dziecko potrafi już dobrze czytać, ćwiczy szkolną złośliwość czy bunt, próbuje tę codzienną złość, gniew czy zgryźliwość przelać na papier zamiast na ludzi. Zadania wspierają zdolności manualne, mobilizują do kreatywności i niezobowiązującego bazgrania w samotności lub z kolegą/koleżanką w ławce. 
Książka na złość (niszcz, kreśl, gryź, ale nie nas... książkę)
Dariusz Wanat
wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2016 
liczba stron: 240

książki można kupić np. w sklepie Troy. net, albo zgłaszać się do mnie (wrześniowa kampania posyłania dzieci do szkoły mocno nadwyręża:) 

Dystrybutor Troy.net przekazał każdy z tych tytułów wydawnictwa Dragon na nagrody dla Was! Bardzo dziękuję:) 
A Was zapraszam do udziału w zabawie. Pokażcie pod tym postem albo na fb, jaki jest Wasz/Waszych dzieci sposób na złość. Rysujcie/piszcie/róbcie zdjęcia o swoich najlepszych i sprawdzonych sposobach pokonywania emocji. 
Wybierzcie też, którą pozycję z wyżej wymienionych chcielibyście otrzymać. Szczęśliwych zwycięzców wylosuję i ogłoszę w środę 7 września.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...