08.09.2016

Bez strachu. Jak umiera człowiek

"Odkąd zaczęłam się tym zajmować, wszystko robię na maksa.... Każdy człowiek powienien to zobaczyć, to pomaga żyć... Ta praca uczy szacunku do życia... Cieszę się z każdego dnia życia... Nie przejmuję się pierdołami... Jest dużo rodzajów śmierci i wiele jej efektów... Sam nie wiem, jak z tą śmiercią jest". 
 
Fizyczność, metafizyka śmierci, ulotność życia, zwykła niezwykła praca nad ciałami dzieci, dorosłych i starców, szacunek do ciała, umiejętne podejście do rodziny zmarłego, próba zmniejszania bólu rodziny. Magdalena Rigamonti powoli wchodzi w ten świat, powoli opanowuje własne emocje, próbuje zrozumieć to, co trudne, owiane tajemnicą, z podziwem i szacunkiem do wykonujących swoją pracę. Rozmawia z kobietami i mężczyznami, balsamistami i specjalistami od makijażu pośmiertnego. Z tymi, którzy rzeczowo podchodzą do swojego fachu, i tych z dawką emocji, zawsze proesjonalnie i na najwyższym poziomie. By rodzina spokojnie mogła się pożegnać ze zmarłym, zapamiętać ostatni estetyczny jej obraz, miała poczucie, że ciało jeszcze przez kilka lat będzie w ziemi w bardzo dobrym stanie.
Nieuregulowanie spraw związanych ze śmiercią w polskim prawie, oszustwa firm pogrzebowych, które znamy na co dzień, to inny świat. Adam Ragiel i jego współpracownicy/uczniowie są w Polsce wyjątkami, specjalistami w każdym calu. "Wpaść" w ich ręce po śmierci to wielkie szczęście dla rodziny. Prosektoria, w których przygotowują ciała do pochówku to ich drugi dom, ekipa musi być zgrana, zaradna i silna. Umiejętność oddzielenia pracy od codziennego życia jest tu konieczna, choć sytuacje bywają trudne, wyciskają łzy, myśleć o ciałach zbyt wiele nie mogą, żeby nie zwariować. To praca dla kreatywnych, odważnych, inteligentnych, znawców anatomii, ludźmi, którzy potrafią okazać szacunek i wsparcie i zrobić wszystko, by było lepiej innym. "Praca przy śmierci uodparnia, przyzwyczaja" do tego faktu i tragedii, które dzieją się dookoła.

Świetna książka, mocna, ważna, rzeczowa, bez tajemnic. Wnikliwy i nie pomijający ważnych kwestii wywiad. Dołączone realne bez upiększeń zdjęcia.

Mimo wszystko, chcę być spalona.

Bez strachu. Jak umiera człowiek
Magdalena Rigamonti, Adam Ragiel
Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2015
liczba stron: 182

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...