09.07.2016

W góry!


"Zajrzyj w groty i pod chmury
odkryj góry!"

Zrób to koniecznie z tą książką, żeby wiedzieć wszystko, albo przynajmniej dużo. Czeka Cię tu moc zadań, aktywności i zdobywania wiedzy z zakresu wielu dziedzin, w dodatku w bardzo przyjemnym tonie. Jeśli jedziesz w góry, wróciłeś z nich, albo jesteś wielkim miłośnikiem zdobywania szczytów, ta książka jest dla Ciebie. W schronisku, na szlaku, w domu możesz poznawać, utrwalać zdobytą wiedzę, przygotowywać się do kolejnych wypraw, marzyć o nich, i dobrze się przy tym bawić.

Zadania interaktywne prowadzą przez wiele dyscyplin naukowych: od geografii i przyrody (piętra roślin górskich, typy gór, zakładanie parku narodowego, rysowanie oszusta storczyka, portrety pamięciowe zwierząt górskich), przez folklor (góralskie domy, stroje, muzyka), do języka polskiego (nazwy szczytów górskich). Ale też majsterkowanie (nauka wykonania barometru czy instrumentu muzycznego siku), gry (w towarzystwie dzięciołów, komarów i niedźwiedzia!, slalom ołówkowy), eksperymenty (hodowla fasolki), ciekawe sztuki plastyczne (technika frotażu, grzebienio-ratraka, oświetlenia jaskini gumką). To także sporo wiedzy praktycznej: obliczanie skali mapy, oznaczeń, kierunków, zaznaczanie punktów na mapie, liczenie słojów drzew, zużywanie tlenu na wysokościach, przeliczanie zapotrzebowania na wodę czy całodniowe pożywienie. 

Trzeba tę książkę przetestować, przetrawić, wracać do niej wielokrotnie, dopracowywać, przeglądać, chłonąć. Aż 224 strony zadań dostarczą wielu ciekawych pomysłów, wpłyną pozytywnie na wielostronny rozwój. Po przepracowanej lekturze staniesz się znawcą gór. A miłość do wzniosłych, nieodgadnionych, budzących pokorę masywów będzie jeszcze większa. Dla mnie to superowe kompendium wiedzy, które z przyjemnością zaserwuję bliskiej osobie. Tym bardziej, że sama od kilku lat mogę o górach tylko pomarzyć...

W góry!
Piotr Karski
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2016
liczba stron: 224

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...