09.06.2016

Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodęZ matematyką dokoła jest tak, że jeśli fascynuje, to można widzieć cyfry i figury wszędzie: liczyć schody, kafelki, kroki, ludzi, samochody, gole, dni do urodzin i wyjazdów. Dodawać i odejmować, mnożyć, obliczać odległości. Matematyka jest w każdą pogodę i niezależnie od miejsca.

Zakamarkowe liczenie zgodne z naturą mobilizuje do nowych działań i odkrywania zabaw z cyframi. Teraz, gdy słońce świeci, i więcej czasu spędzamy na podwórku niż w domu, możemy rysować mapy podwórka, ukrywać i odszukiwać z nią skarby, ukrywać kamyki pod liście i liczyć te brakujące, liczyć podskoki albo odbicia piłki w ciągu minuty, leżeć w trawie i liczyć chmury. A gdy zrobi się bardziej dżdżyście, mierzyć i porównywać długości dżdżownic, bawić się w gałązkowe bierki, rzucać żołędziami/kasztanami do określonego celu. Gdy przyjdzie zima liczyć ptaki, rysować figury na śniegu, itd.

Uroczo wydana matematyka dla najmłodszych na każdą porę roku. Bez zbędnych frazesów i zawiłych teorii. Zwięźle opisuje proste zabawy możliwe do wykorzystania w zwykłych codziennych warunkach, do śmiałego poruszania się w świecie cyfr. Z charakterystycznymi małymi bohaterami, dobrze kojarzonymi przez fana Skarpetki i Babo z B. Chaudem czy P. Lindenbaum i szwedzkim klimatem dziecięcych zabaw w zgodzie z naturą.

Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę
tytuł szwedzkiego oryginału: Räkna med naturen. 
Utematte för alla väderlekar
Emma Adbåge (nowiutka w zakamarkowym świecie) 
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2016
liczba stron: 28

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...