03.06.2016

Goool! Mistrzostwa


Ta gra spodoba się fanom piłki nożnej może nie po pierwszej rozgrywce, ale po kolejnych, kiedy opanują taktykę, odpowiednie manewry, wywęszą zagrożenia i szanse, i wtedy wyzwolą się z nich piłkarskie emocje, tak uwielbiane przez kibiców i graczy.

Rozstawiamy piłkarzy na boisku: obrońcy, napastnicy, bramkarz w wybranym przez siebie układzie w trzech liniach. Piłkę umieszczamy na środku boiska. Wyrzucamy kostką na zmianę. Pierwszy wyrzuca i porusza wybranym piłkarzem tyle pól, ile wyrzucił na kostce (nie można poruszać się na skos i na pola, gdzie stoją inni piłkarze). Kończy ruch, gdy dotrze do piłki (wtedy dodatkowo ma jeszcze jeden ruch) albo wyczerpie wszystkie punkty ruchu wyrzucone na kostce. Sprytne jest to, że odpowiednio podając piłkę od piłkarza do piłkarza, można zagrać szybciej i dalej (zwłaszcza kiedy wyrzucamy sporo oczek i gra jest dynamiczna). Tak więc podajemy i kopiemy, podajemy i kopiemy, czasem aż do znudzenia (jeśli się przedłuża i nikt nie może tego przyspieszyć). Pozostaje bierne komplikowanie ruchów przeciwnika, by możliwie jak najbardziej utrudnić jego poczynania. 

Gra kończy się, gdy znacznik dojdzie do pola z gwizdkiem (umieszczonym z boku boiska; znacznik przechodzi co 5 minut dalej, gdy na kostce wyrzucimy 5 lub 6) wygrywa ten, kto strzelił więcej bramek. Czasem udaje się ich strzelić całkiem sporo (zdobywamy gola, jeśli piłka przejdzie przez któreś z dwóch pól przed bramką), czasem, przy dobrej obronie przeciwnika i wyrzucaniu niewielkiej ilości oczek na kostce jest to trudne. A wiadomo, że największą satysfakcją jest tu goool!

Elementy gry: piłkarze, piłka, wykonane są stabilnie, trzeba tylko nakleić zawodnikom numery, plansza wytrzyma sporo rozgrywek. Gra jest całkiem udana, oparta na podstawowych elementach i zasadach przy użyciu kostki, piłkarzy i planszy. Odpowiednio wstrzela się w obecny czas rozgrywek. Kiedy męska część domu spędza czas przed telewizorem, dzieci mogą ćwiczyć emocje przy planszy. Gra jak najbardziej rodzinna (dla rodziców i dzieci od 8 lat), towarzyska dla tych, którzy lubią kopać. Rozwija umiejętność planowania, taktycznego myślenia, przewidywania niebezpiecznych sytuacji (zwłaszcza tych podbramkowych). Możliwa jest gra w wersji prostej, zaawansowanej i na dużym lub małym boisku.

Goool! Mistrzostwa
autor: Corne Van Moorsel
ilustracje: Marek Szyszko
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
dla 2 graczy, wiek 8+
zawartość pudełka: dwustronna plansza, 3 kostki, 22 zawodników, drewniana piłka-krążek, 3 znaczniki do zaznaczania czasu gry i zdobytych bramek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...