28.06.2016

Gdzie jest Dory? Kocham ten film i Złota księga


Bajki Disneya zachwycają od lat. Niezmienny i zawsze piękny styl grafiki, poważne i dobrze opowiedziane wątki, znakomite dialogi, zwycięstwo dobra nad złem, motywy miłości i przyjaźni, odwagi i pokonywania siebie, dojrzewanie do decyzji, itd. Ujmowane w sposób przyjazny i dla dziecka i dla dorosłego (który z przyjemnością i często ze wzruszeniem śledzi akcję). Do tego dobra muzyka, poruszające piosenki. Naszymi ulubionymi bajkami są: Merida waleczna, Mulan, Król lew, Mój brat niedźwiedź, Herkules... Znamy je z książek lub z animacji.

Nadeszła pora na kolejną historię Disneyowską o podwodnym świecie, zagubieniu, przygodach małej Dory przemierzającej morskie głębiny w poszukiwaniu utraconych przed laty rodziców, a potem zagubionych przyjaciół. A wszystko w cudnej scenerii koralowców Wielkiej Rafy Koralowej, w Zatoce Kalifornijskiej i uwięzieniu w Instytucie Oceanografii. Ilustracje barwne, pastelowe, przebogate i dopracowane. Historia porusza ważne wątki rodziny, odłączenia, ponoszenia konsekwencji za własne czyny, przyjaźni i tęsknoty. Spodoba się dzieciom i rodzicom. Familijne kino przyciągnie pewnie sporo widzów.

Znajdziemy całą plejadę morskich zwierząt: od maleńkich uroczych błazenków, błękitnych pokolców, przez ośmiornicę, okazałą płaszczkę, luzackiego żółwia, niedowidzącego rekina i neurotyczną białuchę. Bohaterowie sympatyczni, świat bajkowy ukazany na przemian z groźnym, niebezpiecznym czy wzruszającym. Motyw wędrówki małej Dory naznaczony jest mnóstwem przygód, spotkań z nieznajomymi, próbą przyjaźni z tymi, z którymi dzieli swój los. Motyw migracji jak najbardziej na czasie:), uświadomienie sobie nieznajomości własnej rodziny (u głównej bohaterki) jest dość bolesny. A cierpienie na brak pamięci krótkotrwałej przysparza jej wiele kłopotów. Na szczęście odkrywa w sobie instynkt, który pozwala na przytomne i udane działania. Działalność człowieka pokazana jako mało przyjazna dla zwierząt, ograniczająca ich nieskrępowaną wolność. Zależność świata zwierząt i ludzi, potrzeba eksploracji i wykorzystana świata dla własnych celów przez człowieka.

Gdzie jest Dory? Kocham ten film
ilustracje: Disney i Pixar
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 64

Gdzie jest Dory? Złota księga 
ilustracje: Disney i Pixar
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 96

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...