06.05.2016

Tajemnica szafranuWielu z Was zapewne zna zakamarkową detektywistyczną serię o Lasse i Mai. My dopiero się w nią wgryzamy, stopniowo przechodząc w mniej barwny, bardziej zagadkowy świat.

Ze sklepu w Valleby został wykradziony szafran- najdroższa przyprawa świata. Mali detektywi (chodzą do tej samej klasy, prowadzą własne biuro) zaczynają węszyć tu i tam, żeby znaleźć jakiś ślad. Tym bardziej, że święta tuż tuż, miasteczko nie może pozostać bez słynnych bułeczek z dodatkiem skradzionej właśnie przyprawy.
Poznajemy kolejne osoby, których spotykają Lasse i Maja. Próbujemy razem z nimi zastanowić się, gdzie są ślady sprawcy, wytropić je na śniegu lub w sklepie. Za kim podążyć, kogo spytać? Kierownika sklepu, sprzedawcę ryb, a może kasjerkę? Do pomocy potrzeba wsparcia komisarza policji.

Książka jest o tyle wciągająca, że wątek śledztwa dziecko może próbować rozwiązać samo. Jest zagadka do rozwiązania, trzeba stawić jej czoło. Zagadka i tropienie przestępcy jest fascynujące, a rozwiązanie dość zaskakujące:) Można to zrobić samemu (duża czcionka, wciągająca akcja, czarno-białe charakterystyczne ilustracje), można z rodzicem (spodobały mi się te zabawne nosy i zawadiacki styl kreski H. Willis, akcja, która prowadzi krok po kroku do rozwiązania zagadki. Jeden tytuł to około pół godziny głośnego czytania, akurat w sam raz na wieczór).

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce (niemal 50 tysięcy głosujących dzieci), nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów.

Tajemnica szafranu
tytuł oryginału: Saffransmysteriet
Martin Widmark, Helena Willis
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2011, wyd. 5 2015
liczba stron: 92

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...