09.05.2016

Hilda Kałużanka i inne historyjki


Nie znałam dotąd opowieści Beatrix Potter, ale jej ilustracje doskonale pamiętam. Tej typowej kreski do charakteryzacji zwierząt raczej się nie zapomina. B. Potter rysowała i pisała przed ponad stu laty. Ilustracje powstawały w latach 1902-1908 pod wpływem zamiłowania do natury, przyrody, obserwacji zwierząt.

Opowieści są ciepłe, czasem zabawne, czasem z nutką sprytu i przebiegłości bohaterów, zwykle z przesłaniem, wynikającym morałem. Same historyjki nie porwały nas szczególnie mocno, ilustracje tak. Charakterystyczny króliczek Piotruś (motyw chętnie wykorzystywany w Wielkiej Brytanii), ślicznie kreślone zwierzęta (które autorka tak lubiła, że hodowała z bratem w domu jaszczurki, żaby, ślimaki, i starannie rysowała), motywy angielskiej wiktoriańskiej wsi (w której w końcu zamieszkała, zabiegając o ochronę naturalnego piękna terenów wokół Lake District). 

W wydaniu "Hilda Kałużanka i inne historyjki" zawartych jest pięć opowiadań, w których autorka odzwierciedla zamiłowanie do gospodarstwa i wykonywanych prac, fantazja przeplata się z rzeczywistością, widać w głębi krajobrazy Sawrey, pobliskie lasy i wzgórza, widać piękno zwierząt, które autorka obserwowała z bliska, miała we własnym gospodarstwie. Jedne historie są wymyślone przez nią, inne zasłyszne i  napisane poprzez dodanie szczypty magii, bohaterów, rymowanek. Są to: Hilda Kałużanka, Benianim Kiciuś, Krawiec z Gloucester, Straszliwie zły Królik, Kocurek Tomasz.

Przed każdym opowiadaniem zamieszczono notatkę o powiązaniach autorki z historią, jej bohaterami. Opowiadania uzupełnione są ilustracjami wykonanymi na podstawie rysunków autorki. Dla miłośników zwierząt, ładnego otoczenia, angielskiego klimatu książka idealna. Na polskim rynku jest też wydanie z tłumaczeniem Małgorzaty Musierowicz, piękne.

Hilda Kałużanka i inne historyjki
Beatrix Potter
przekład: Anna Matusiak, Barbara Szczepanek
wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2016
liczba stron: 96

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...